Medium ataol behramoglu ask iki kisiliktir

ŞİİRLERİM VE EZGİLERİ

Şiir Bestelenir mi? Sadece bizim halk ve divan şiirimizden örnekler, böyle bir soruyu anlamsız kılar. Münir Nurettin Selçuk'un bestelerinin Yahya Kemal şiirinin yaygınlaşmasındaki katkısı yadsınabilir mi? "Rindlerin Akşamı"nın dizeleri bugün herkesin dilinde ise; bu kuşkusuz, besteyle, şarkıyla ilgilidir.

Bütün sorun şiirle ezginin birbirine uygun düşmesinde. Bu gerçekleştiğinde, ortaya çıkan ürün ne sadece şiir, ne sadece ezgidir. Bağımsız, özgün, yeni bir yaratıdır, sözkonusu olan.

Başta Timur Selçuk, Zülfü Livaneli, Edip Akbayram gibi ustalar olmak üzere sanatçı dostlarımın, Kumdan Kaleler, Ezginin Günlüğü gibi toplulukların şiirlerime ilgisi beni mutlu ediyor. Kendilerine teşekkür borçluyum. Adını andığım ustaların yanı sıra, şiirlerimden yaptıkları ezgilerin bir albümde toplanmasına izin veren Mustafa Uysal, Cüneyt Duru, Tanju Duru, Nadir Göktürk ve Tuna Kiremitçi'ye ayrıca teşekkür ederim.

Haluk Çetin'le üç yıla yakın bir süredir gerçekleştirdiğimiz dinletilerimizin, Haluk'un duygulu, incelikli ezgi ve yorumlarının da böylece kalıcılık kazanması mutluluğumu arttırıyor.

Bize her aşamada katkıda bulunan ressam İrfan Önürmen, Haluk Çetin'in ezgilerinin duzenlemelerini yapan Cem Doğan, ve albümümüzün yayıncısı Mehmet Emin Sert teşekkür borçlu olduğumuz başkaca dostlarımızdır.

Ataol Behramoğlu
İstanbul,12.09.1997


ekleyen: deniz • katkıda bulunanlar ymuse