Medium fazil say ilk sarkilar

Türkiye'deki sanatseverler ile, bir yorumcu olarak yüzlerce - binlerce kez buluştum, klasik müziğin en mühim bestecilerinin eserlerini tüm Türkiye'de seslendirdim, bunun yanında kendi bestelerim, gerek piyano için, gerek oratoryolarım (Nazım ve Metin Altıok) ve gerekse senfonilerim (İstanbul Senfonisi, Mezopotamya ve Universe) ile pek çok konserde yine kitlelerle buluştuk.

En büyük merakım şiiir okumaktır. Ben şairlerin arasında büyüdüm. Cemal Süreya, Metin Altıok babamın çok yakın dostlarıydı, amcam kadar yakınlardı, onların o yıllarda Ankara'da Tavukçu lokantasında uzun sohbetlerine hep şahit oldum, vakit geç olunca beni sandalyelerin üzerinde uyuturlardı. 1970'ler Ankara'sı... 7-8 yaşımdaydım.

Bu şairleri bestelemek benim için hep büyük bir zevk, büyük bir onur, büyük bir yaşam görevi olmumştur, şarkı albümlerim nice farklı şiir, nice farklı şairler ile devam edecektir.

Şunu söylemeliyim ki, yaklaşık 20 yıl önce bestelemiş olduğum bu şarkılarım ile Türk müzlkseverlerinin karşısına çıkmak benim için «özel" bir durumdur. Bu gecikme için özür dilerim. Aynı şekilde; bu şarkıların, ülkemizin en sevdiği müzik formu olan «şarkı" hususunda da, Türkiye'nin müziği açısından özel bir yere oturacağını ümit ediyorum.

Bu şarkılara uygun sesi (yorumcuyu) bulmak çok uzun zaman aldı benim için. Çünkü sadece müziği değil, şiiri de mükemmel yorumlayabilen bir soliste ihtiyacım oldu, ve yıllarca aradığım sesi bulamadım.

1994 yılında şarkılarımı o yıllarda yaşadığım Berlin'de bestelemiştim. (birinci versiyonudur) Pınar Demirel ile şarkıları Almanya'da pek çok konserde seslendirmiştik. Pınar ile yolları ayırdıktan sonra, bu 20-30 şarkıdan Nazım Hikmet'e ait olanlar 2001'de "Nazım Oratoryosu"nun, Metin Altıok'a ait olanlar ise 2003'de "Metin Altıok Ağıtı"nın temellerini oluşturdu. Şimdi 10 şarkı derledik, Serenad Hanım'ı çok beğeneceğinizi ümit ediyorum.

ilk kez şarkılarımla sanarseverler ile buiuşmaktan büyük mutluluk ve heyecan duyuyorum.

FAZIL SAY

-------------

Ahmet Say, Taner Zadsan, Aylin Buran, Zeynep Altıok Akatlı, Veli Çabar, Kadir Dursun "İlk Şarkılar"da emeği geçen tüm müzisyenlere ve katkılarından dolayı Enka Vakfı'na teşekkürler.


ekleyen: ymuse