Medium balkan%2bhavas

Rumeli türkülerinin usta yorumcusu Havva Karakaş'ın, içten ve coşkulu sesiyle yorumladığı "Balkan Havası" albümü Pasaj Müzik etiketiyle Mayıs ayında yayınlandı.

50’li yıllarda Makedonya'dan İzmir'e göç eden 6 çocuklu bir ailenin 5. çocuğu olarak Türkiye’de dünyaya gelen Havva Karakaş, Balkan müziği ve kültürünü bir yaşam biçimi olarak benimsedi. 28 yıl TRT sanatçısı olarak görev yapan göçmen kızı Karakaş, aynı zamanda 30 yıllık Balkan Müzikleri araştırmacısı, derleyicisi ve eser sahibi.

2006 yılında oluşturulan özel bir orkestra ile Balkanlar'daki Türk zenginliklerini geniş kitlelere duyurmak için TRT’de 3.5 yıl süreyle yayınlanan "Balkan Havası" adlı televizyon programını hazırlayıp sunan Havva Karakaş, hüzün ve neşeyi aynı anda içinde barındıran, yaşanmış hikâyelerin anlatıldığı, Balkan ve Rumeli ezgilerini, “Balkan Havası” adlı albümde topladı.

Balkan ülkelerinin, Üsküp, Prizren, Priştine, Bosna, Belgrat, Filibe, Selanik, Gümülcine gibi birçok şehrinde sayısız konserler veren Havva Karakaş’ın albümünde yer alan 16 şarkının düzenlemeleri, klarnet soloları, akordeon soloları ve bazı davul kayıtları yine göçmen bir ailenin çocuğu olan müzisyen- aranjör Tamer Karaoğlu’na ait. Nefesli enstrümanlarda ise bu albümün kayıtları için Makedonya’dan gelen Canbo Aguşev ve Koço Aguşev kardeşlerin imzası yer alıyor.

Balkanlardaki Türk kültürünün gelecek kuşaklara aktarılmasında önemli bir arşiv rolü görecek olan “Balkan Havası” albümünün prodüksiyonu Dünya Müzik’e ait. Bu müzik türünün karakteristik özelliğini yansıtan bütün enstrümanların canlı çalındığı albümün müzik direktörlüğünü Hasan Karakaş yaparken, kayıtlar ve miksler Alper Erinç'in stüdyosunda gerçekleşti.

16 parçanın yer aldığı, çoğunluğu anonim eserlerden oluşan albümdeki 6 şarkının sözünü yazarak 5 şarkının da bestesini yaparak, üretken tarafını ortaya çıkaran Havva Karakaş, albümde Yaşar Kerala’ya ait bir şarkıyı da yorumladı.

“Balkan Havası” albümüne üç şarkıda klarneti ile Serkan Çağrı konuk olurken, Candan Erçetin de 10 parçaya vokaliyle eşlik etti.


ekleyen: hakanderin