Alişan (Gerçek adı: Serkan Burak) (d. 19 Haziran 1976, İstanbul) Arabesk-Pop Müzik şarkıcısı.

Kiği, Bingöl’lü bir ailenin çocuğu olarak 19 Haziran 1976’da İstanbul Kasımpaşa´da dünyaya geldi. Müzik piyasasına atılana kadar adı Serkandı. Müzik yeteneği, küçük yaşlarda ailesi tarafından anlaşıldı. Henüz iki yaşındayken, İbrahim Tatlıses’in «Sabuha», İzzet Altınmeşe’nin «Maden Dağı» adlı türkülerini ezbere okurdu. Okul yıllarında öğretmenleri ders arasında Alişan’a türkü söyletirlerdi. Bu, liseyi bitirene dek sürdü.

Alişan’ın en büyük amacı pilot olmaktı ancak ÖSS’den yeterli puanı kazanamayınca bu hayali suya düştü. Lise 1. sınıftayken, babasının maddi desteğiyle ilk kasetini yaptı. Ancak bunu, gerçek bir kaset çalışması olarak kabul etmiyor. Dedesi ve dayısının yakın dostu olan, Prestij Müzik’in ortağı Hilmi Topaloğlu tarafından keşfedilen Alişan, daha sonra firmanın diğer ortakları Mahsun Kırmızıgül ve Burhan Aydemir’in de desteğiyle ilk albümü ‘Sana Birşey Olmasın’ı 1997’de piyasaya çıkardı. Albümün çıkış parçası «Kralı Gelse» adlı parçayla müzik dünyasında büyük yankı uyandırdı.

Albümleri

* Sana Birşey Olmasın, (1997)

* Var Ya, (1999)

* Kalbim Ellerinde, (2004)

* Olay Bitmistir, (2005)

* Kimselere Güvenmiyorum, (2007)

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.