Ayna, Erhan Güleryüz ve Cemil Özeren’in kurdukları bir müzik grubudur. Erhan Güleryüz ve Cemil Özeren’in dostlukları üniversite yıllarına dayanmaktadır. Cemil Özeren Bodrum’da kendi rock ağırlıklı grubu ile müzik çalışmalarını sürdürmekteydi… Erhan Güleryüz ise «Güller Açtı» ve «Garibim» adlı solo albümlerinden sonra grup kurma planını aktif hale getirmek istiyordu… Erhan Güleryüz, Cemil Özeren’e kaset teklifinde bulundu. Bu teklife ilk başta inanamayan Özeren, Güleryüz’ün teklifiyle İstanbul’a geldi. Güleryüz’ün repertuarını gördükten sonra arkadaşının teklifini kabul etti ve Ayna Grubu’nun temelleri de böylece atılmış oldu.

1996 yılında müzikseverlerin karşısına çıkan grubumuz, ‘Ceylan’ isimli parçası ile büyük beğeni topladı. Anonim bir halk türküsü olan bu şarkı Ayna’nın rock tarzındaki yorumu ile müzik listelerinde en üst sıralara çıktı. Daha sonra çıkardığı albümler ile de çizgisini koruyan Ayna, gördüğü ilgiyi devam ettirdi. Albümlerinde halk müziği örneklerini rock ve zaman zaman hicaz motifleriyle süsleyerek kendi tarzlarını oluşturdular. Yurt çapında verdikleri konserlerle dinleyenlerinden uzak kalmayan grup, bu yolla Anadolu’da da büyük bir hayran kitlesi oluşturdu.

Ayna grubu, Cumhuriyetimiz’in 75’inci yılı kutlamalarında Başbakanlık tarafından özel olarak görevlendirildi. Bugüne kadar ki en kapsamlı Güneydoğu turnesini tamamlayan grup; Çankırı, Çorum, Gümüşhane, Kars, Erzincan, Bitlis, Hakkari, Bingöl, Elazığ, Mardin, Midyat, Kahramanmaraş, Şırnak, Cizre, Urfa, Siirt, Afşin, Elbistan ve Ağrı’nın da aralarında yer aldığı Doğu ve Güneydoğu Anadolu’nun birçok yerinde konser verdi. Karadeniz’deki il ve ilçelerde turnesine devam eden grubumuz, Türkiye’yi dolaştıktan sonra dünya turnesine çıktı.

ERHAN GÜLERYÜZ

İstanbul Çekmece doğumlu. Müziğe ortaokul yıllarında davul çalarak başlar. Lisede gitarla tanışır. Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Fakültesi bölümünde okurken Hard rock grupları kurar. Üniversiteden sonra Mesleğiyle ilgili işler yapmaya çalışır fakat aklı hep müziktedir. «Takım elbise ve kravat bana uymadı» deyip müzik hayatına atılır. Ayna grubu ile Türkiye’nin 80 ilinde konser turnelerine katıldı. Birçok sanatçıya beste ve söz verdi. Rüzgar Yapım bünyesinde Ayna grubunun yanı sıra müzik hayatına aranjörlük ve yapımcılık çalışmaları ile de devam etmektedir.

CAN GÜNEY

1971 İstanbul doğumlu olan Can Güney 17 yıldır sürdürdüğü müzik yaşantısını, ilk solo albümüyle pekiştirdi. Ayna grubunun kurucuları arasında yer alan Can Güney, grupla birlikte 4 albüm ve 500 den fazla konserde elektro gitarıyla eşlik etti. Daha önce bir çok ünlü müzisyene gitarıyla eşlik eden Can Güney kendi solo albümünde beste ve yorumcu kimliğiyle dikkatleri çekiyor. Albümünde 6 parçanın bestesi kendisine ait olan Can Güney yeni grubu «Can Güney ve Adaşlar»ı 20 Mart 2003 de kurdu. Grubun isim babalığını üstlenen ve kendisine her konuda destek olduğunu her fırsatta dile getiren yılların eskitemediği Ersen Dadaşlar, «Can Güney modern çağın en güçlü rockçısı olacaktır» dedi. Zeynep Talu’nun ilk kez vokal yaptığı albümde bir, dikkat çeken önemli olayda, Erkin Koray’ın albümünde «Gönül Salıncağı» adlı eserde çalmış olduğu bongoları tam 35 yıl aradan sonra tekrardan Can Güney’i kırmayarak stüdyoda bongoları çalan yılların tecrübesi Sayın İlkin Dinletir’in performansıdır. Bireysel (Anadolu rock formatlı) sahne çalışmalarında da bulunan Can GÜNEY, Erhan Güleryüz ile süresiz gönül birliği içerisinde ayna grubundaki çalışmalarına istikrarlı bir şekilde devam etmektedir.

ORÇUN ÇOLAK

03.05.1977 İstanbul’da doğdu. Müziğe ne zaman başladığını hatırlamıyor. Neden müzik onuda bilmiyor. 7 senedir ayna gurubuyla birlikte

CAN ERGENLER

ORÇUN ACA

Müzik hayatına 16 yaşında Ayna grubunun enstrümanlarını taşıyarak başladı… Ayna grubuna profesyonel anlamda «Denizden Geliyoruz» albümünde dahil oldu…

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.