Ayşegül adında iki farklı sanatçı/grup bulunmakta:

1) Ayşegül (sanatçı)

İzmit’te doğdu, ilk ve orta eğitimini İzmit’te tamamladı. 1986 yılında Yıldız Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun oldu. 1987-1994 yılları arasında Bursa’da mesleği ile ilgili çalışmalarda bulundu. 1994 yılında İstanbul’a dönerek «GÜZELLEME» adını verdiği ve halk türkülerini farklı bir anlayışla yorumladığı ilk albümünü yayınladı. Akustik gitar ve perdesiz bas gitarların ağırlıkta olduğu bu albüm kendi alanında hala en çok satılan albümlerden biridir.

1995 yılında «GÜZELLEME 2» 1997 yılında «GÜZELLEME 3» adıyla aynı anlayışı sürdürdüğü albümlerini yayınladı. Bu seri, halk müziğinin yeniden yükselişinde ve farklı çalışmaların ortaya çıkışında büyük rol oynadı.

kaynak:kalan.com

2) Ayşegül (grup)

2006 yılının Nisan ayında kendi bestelerini yapmak amacıyla bir araya gelen Ayşegül, öncelikle grup içi uyumu sağlamak için cover parçalar çalıştı. Daha sonra kendi besteleri üzerine çalışmaya başladı. Rotasını albüm kaydına yönelik çizen Ayşegül, kısa bir sürede beste sayısını ve niteliğini yükseltti.

Grubun her bireyinin esinlendiği bir çok akım ve grup olmasından da dolayı, besteler belli bir tarzın dar penceresinde tutulmamaya çalışılmakta. Şu ana kadar grubun her üyesinin ortaya koyduğu ve ardından hep birlikte üzerinde çalışılıp son şeklini alan, veya kolektif çalışma sonucu üretilmiş olan değişik tarzda parçalar heavy metal’den, funk, pop ve progresif rock’a esintiler taşımakta. Henüz yayınlanmış bir albümü bulunmayan grubun demo niteliğinde parçalarını bulabilirsiniz.

Grup üyeleri:

Olgun Eliçin ana vokal & piyano

Çağdaş Özek gitar & vokal

Baturalp Güner klavye & gitar & vokal

Birey Bakanay bas & vokal

Gürsu Erden davul & vokal

Kaynak ve iletişim: olgunelicin@gmail.com

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.