Yeni neslin pop müzik divası olarak kabul edilen Burcu Güneş, 12 Ağustos 1975 tarihinde İzmir - Alsancak’ta dünyaya geldi. Annesi «Bige Özkan», babası ise Türkiye’nin en iyi gitaristçilerinden «Ali Güneş»tir… Çocukluğu İzmir - Şirinyer’de geçti. Annesi ve babası boşanınca yedi yaşından itibaren babasının yanında kalan Güneş, 18 yaşına gelince annesiyle birlikte kalmaya karar verdi.

TAÇSAV tarafından Türk gençlerine örnek yaşam tarzı nedeni ile 2001 yılı «İdeal Türk Genç Kızı» seçilmiştir.

İlk bestesini 12 yaşında yaptı. İlk sahne deneyimine ise İzmir’den Antalya’ya taşındıklarında 13 yaşında babasına vokal yaparak başladı. Babası ile kurdukları Dio, Trio ve orkestralarla, büyük otellerde ve tatil köylerinde caz ve pop müzik şarkıları söylemiştir. Güneş’i o yıllarda dinlemeye gelen insanlar, küçük bir kızdaki bu güçlü ses ve şarkı söyleme yeteneği karşısında büyük hayranlık ve şaşkınlıklarını gizleyemiyorlardı. Çoğu onu caz söylerken bir İngiliz veya Amerikalı zannederek yanına yaklaşıp konuşmaya başlıyorlardı. «Zenci Gırtlaklı Beyaz Kız» lakabı o günlerden kalan bir tanımlamaydı. 18 yaşında İzmir 9 Eylül Devlet Konservatuar Müdürü Prof. Müfit Bayraşa’dan şan, artikülasyon ve solfej dersleri alan Güneş, İzmir’in tanınmış caz kulüplerinde ve bazı büyük otellerinde, yaz ayları Bodrum’da şarkı söylerken bir yandan Müfit Bayraşa ile çeşitli festivallere ve müzik yarışmalarına katıldı ve birçok ödül aldı. Aynı dönemde kendi söz ve bestelerini o yıl İzmir’e gelen dünyaca ünlü klasik piyanistimiz Burçin Büke’ye dinletmesi ile profesyonel hayata adım atmaya başladı. Birlikte stüdyoya girerek her ikisine ait şarkılar oluşturup, kayıtlarını hazırlayıp İstanbul ‘a, Raks Universal plak şirketine gönderdiler. Bir hafta sonra bu şirketten gelen teklifle acil olarak İstanbul’a ilk albümünü hazırlaması için çağırıldı…

1998 yılında Türkiye’nin en önemli müzik adamlarından Garo Mafyan, Nino Varon, Tanju Arıkan ve ekibiyle ilk albümü «Aşk Yarası»nı piyasaya sürdü. Albümde Gloria Gaynor’ın söylediği «First Be a Woman» isimli şarkıyı Zeynep Talu’nun yazdığı Türkçe sözlerle yorumladı. Albümden 2 şarkı «Alimallah ve Yaşadık Bitmedi» Fransa’da «compilation» bir albümde yer aldı. Bu albümde Alimallah, Aşk Yarası ve Hayallerde Gezginim parçalarına klip çeken Güneş, 1998 yılının en iyi çıkış yapan bayan pop şarkıcısı oldu. Ülkemizin tanınmış sanatçıları, köşe yazarları ve büyükleri tarafından desteklenen, basına lansman kapağındaki «Güneş’in Kızı» Burcu, artık Türkiye’deki üç önemli sesten biri sayılıyordu.

1999 yılına gelindiğinde Rafet El Roman’ın Hayat Hüzünlü albümündeki Son Mektup şarkısındaki düetle büyük beğeni topladı. Yine aynı yılda Amerika’da yaşayan müzisyen Melik Yirmibir ile ikinci albümün hazırlıklarına başladı. Bu albümde 5 adet Ara Dinkjian şarkısı yorumladı. Bu etnik müzik tarzıyla birleşmiş pop kültüründeki çalışma, Amerika’da dünyaca tanınan müzisyenlerin katkılarıyla tamamlandı. Davulda Horacio El Negro Hernandez, klavyede Jim Beard, perküsyonda Arto Tunçboyacıyan bunlardan bazılarıdır. Kendi söz ve besteleriyle albümde üretici yanını daha da pekiştiren Güneş, Erol Köse ile anlaşmaya vardı ve şirketini, sözleşmesini yeniledi. 2001 yılında çıkardığı Tılsım albümünü biraz da yeni ekibiyle tazeledi. Güneş bu albüm çalışmasında pop tarzının dışına çıkan bir eser olan «Çile Bülbülüm» isimli Türk Sanat Müziği şarkısını başarılı bir şekilde icra etti ve Türkiye’de bu şarkının yıllar sonra yeniden çok popüler olmasına neden oldu. Yine bu albümünde Erhan Güleryüz’ün «Biz Aşkı Meleklerden Çaldık» şarkısını yorumlayarak dinleyiciyi büyüledi. Yansın Geceler, Uzak Değilim, Tılsım, Biz Aşkı Meleklerden Çaldık ve Çile Bülbülüm parçalarını kliplendiren Güneş, albümün çıkış tarihinden sonra çok yoğun konserler vererek tüm Türkiye’yi ve birçok Avrupa ülkesini dolaştı. Bu albüm 2001 yılında 1 milyona yakın satarak o yılın en çok satan pop albümlerinden oldu. Kısacası ikinci albümü olan «Tılsım» aynı zamanda Burcu’nun her anlamdaki farklılığını inşa etmesini sağlayan yapı taşlarından oldu.

2002 yılında ise üçüncü albüm hazırlıklarına başlayan Burcu bu albümde ağırlıklı olarak kendi söz ve bestelerine yer verdi ve «Executive Producer» olarak Erol Köse ile çalışmaya devam etti. Tufan Taş’la müzik direktörlüğünü ortak yaptıkları 2 yıl süren albüm çalışmasından sonra Güneş, 2004 yılında «Ay Şahit» isimli üçüncü albümünü piyasaya çıkardı. Mert Ekren’in «Sahilden» şarkısında Ceza ile featuring yaparak Türkiye’de Rap müziğinde başka bir dönemin açılmasına sebep oldu ve gençlerin bu tarzı daha çok sevmesine yol açtı. Bu albümde Ay Şahit, Sahilden ve Sınıfta Kal parçalarına klip çeken Burcu, En İyi 64 Albümünde de “Ay Şahit” ve “Uyan” parçaları ile yer aldı. Başrollerini Özcan Deniz, Demet Akbağ ve bir çok önemli oyuncunun rol aldığı “Neredesin Firuze” sinema filminde ve soundtrack albümünde “Gaip Yol” parçası ile yer aldı. Ardından şirketi ile anlaşmazlıklar yaşamaya başlayan ve T.M.S.F ihalesine kadar süren bir mücadele dönemi geçiren Burcu, sözleşmesini ve sanatsal faaliyetlerinin haklarını kendisi satın alarak bir ilke ve özgürlük zaferine imza attı.

2006 yılında TOÇEV’in okul yaptırmayı ve okulların fiziksel koşullarını iyileştirmeyi hedefleyen projesi için özel olarak hazırlananan albümde, Yaşasın Okulumuz ve Ay Şahit (Remix) şarkısıyla yer aldı. Bu proje ardından 1,5 yıl üzerinde çalıştığı ve prodüktörlüğünü kendisinin üstlendiği «Ben Ateş Ben Su» ismini verdiği albümünü, Bülent Seyhan yapımcılığında çıkaran Güneş, müzik direktörlüğünü Tufan Taş ve Mert Ekren birlikte yürüttü. Bu albümde aşk, özgürlük, yenilenme, sevgi, farkındalık, kendini sorgulama temalarını işledi. Kendini yenilemek, geliştirmek için önce insanın iç dünyasından başlaması gerektiğini düşünen sanatçı, her anlamda yansımalarını gördüğü spritüel, metafizik alanlarında çalışmalara katıldı. Aynı zamanda 2007 yılında Show Tv’de yayınlanan Şarkı Söylemek Lazım yarışmasında manken ve oyuncu Berke Hürcan’ın vokal koçluğunu üstlendi, Mustafa Sandal’ın Devamı Var albümündeki Çoban ve Melek Yüzlüm parçalarına da vokal yaptı. Bu albümüne de 4 klip (Olmazsan Olmaz, Ben Yeter Miyim, Kaybol Benle, Seven) çeken Güneş, Radyo Clas En İyiler (2008) Albümünde Olmazsan Olmaz’la, Power Club Sevgiliye Özel (2009) albümünde Seven isimli parçasıyla yer aldı.

2008 yılında 3 Hürel Sonsuza Kadar albümünde Üç Hürel’in Yorgunum parçasını kendi tarzıyla yorumlayarak albümde yer aldı. Daha sonra «On The Club» adını verdiği «Ben Ateş Ben Su» albümünün devamı olarak 5 şarkısının remixinden oluşan albümünü müzikseverlere sundu. Yine aynı yılda Ege Üniversitesi’nden «En iyi kadın sanatçı» ödülünü aldı. Kanal 1’de yayınlanan «Akademi Türkiye 2» yarışmasında Ayşegül Aldinç, Cem Ceminay, Metin Özülkü, Yüksel Aytuğ gibi isimlerle birlikte jüri üyeliği yaptı.

2009 yılının ağustos ayında «Sihirbaz» albümü çıkaran Güneş, albümde; Can Yücel’den Aysel Gürel’e, Selami Şahin’den Nermin Kurban’a kadar birbirinden değerli isimlerin şarkılarını seslendirdi. Albümde 8 şarkının bestesini ise kendisi yaptı. Şarkıların aranjelerinde; Tufan Taş, Mustafa Ceceli, Erhan Bayrak, Artun Sürmeli ve Semih Tuncer gibi isimlerle çalıştı. Albümün çıkış şarkısı «Gözlerinde Bıraktım Aşkı», dinleyicilerden tam not aldı ve Türkiye listelerinde 2 numaraya kadar yükseldi. Radyolarda en çok çalınan ve istek alan şarkılar arasına girdi. PAL FM’in Çırağan Sarayı’nda düzenlediği ödül töreninde «Yılın En İyi Albümü», Muğla Üniversitesi Altın Kariyer Ödülleri’nde «En İyi Pop Kadın» ve Afyon Kocatepe Üniversitesi tarafından düzenlenen organizasyonda ise «Yılın Sanatçısı» ödülünün sahibi oldu.

2010 yılında ise sözleri Ahmet Selçuk İlkan’a ait olan «Ben Bir Tek Kadın / Adam Sevdim» adlı şarkıda Selami Şahin ile düet yaptı ve klibinde de rol aldı. TRT Müzik ekranlarında «Burcu Güneş ile Pop Caz Alaturka» adlı müzik programını sundu. Son olarak kariyerindeki ilk single çalışması olan «Tamamdır» ile müzikseverlerle buluştu. Single’da şarkının 7 farklı versionuna yer verdi. Sözlerini; Burcu Güneş, Gözde Hatipoğlu ve Gülşah Tütüncü’nün ortak yazdığı, müziğini ise Burcu Güneş ve Volga Tamöz ikilisinin yaptığı «Tamamdır», Yazz Records şirketinden 3 Temmuz 2010 tarihinde çıktı. Yine aynı sene Azra Akın, Pascal Nouma, Burcu Esmersoy gibi isimlerin de bulunduğu Show TV’nin düzenlediği «Yok Böyle Dans» yarışmasında yarıştı.

Burcu Güneş, bugüne kadar Türkiye ve Avrupa genelinde 450’yi aşkın konser gerçekleştirirken her konserinde 20.000 ile 80.000’i bulan seyirci ile çok ciddi bir hayran kitlesine ulaşmayı başarmış ender sarkıcılardan biri olmuştur. Albümlerinin toplam tirajı 1.900.000 adet civarında satarak Türkiye ve yurtdışında birçok Avrupa ülkesinde satışa sunulmuştur.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.