Besteleri Türk Pop Müzik dinleyicileri tarafından yakından tanınan, söz yazarı, besteci Ender GÜNDÜZLÜ’nün «ENDERİN» adlı ilk albümü; ürettiği projelerle sayısız nitelikli işe imzasını atan ve Yeni Türkü Grubu’nun müzisyenlerinden Erkin HADİMOĞLU prodüktörlüğünde piyasaya çıkıyor…

1980 İzmir doğumlu olan ENDER, Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi mezunu. Sanatçı, 2004 yılı yazında, ilk profesyonel çalışmaları olan ve yılın en iyi şarkı ödülünü alan «Yalancı Şahidim» ve «Sürgün» ile birlikte profesyonel müzik camiasına adımını attı. Bu iki şarkısının gösterdiği başarıdan sonra «Bana Sen Lazımsın» ve «Yana Yakıla» adlı eserleri uzun süre listelerde ilk sırada yer alan ENDER; aynı dönem içerisinde Rafet EL ROMAN’ın yanı sıra Hande YENER ve Murat BOZ gibi isimlerle de çalıştı.

Sanatçının ilk stüdyo albümü «ENDERİN»de yer alan 12 şarkıdan on tanesinin söz ve bestesi kendisine ve Can SANIBELLİ’ye ait. Albümde yer alan on şarkının düzenlemesini Erkin HADİMOĞLU, iki şarkının düzenlemesini ise, Sezen AKSU şarkılarının remiksleriyle ve Ajda Pekkan’ın son albümündeki düzenlemeleriyle tanınan Cem OYAL ve Mehmet ESEMEN gerçekleştirdi. Şarkıların mikslerini, Tarkan’ın albüm çalışmalarında yer alan Murat Matthew ERDEM hazırladı. Albüm, dünyanın sayılı mastering firmalarından biri kabul edilen Sterling Sound’da, Whitney HOUSTON, Enrique IGLESİAS gibi sayısız pop yıldızının albüm masterlarına da imza atmış olan Leon ZERVOS’un master çalışmasıyla New York’ta tamamlandı.

Albümde, Latin müziğine Ricky MARTIN, Jennifer LOPEZ, Shakira gibi yıldızları kazandıran, Gloria ESTEFAN’ın eşi, ünlü prodüktör Emilio ESTEFAN’a ait, «Pennies in my pocket» adlı şarkı ENDER tarafından yazılan Türkçe sözlerle yer alıyor. Emilio ESTEFAN’ın, bir bestesini ilk kez bir Türk sanatçısına vermiş olması albümün en önemli sürprizlerinden biri. Diğer bir sürpriz ise, Sunay AKIN’a ait «Şemsiye» adlı şiirin, ENDER tarafından bestelenmesi ve şarkıda, Sunay AKIN’ın kendi şiirini okuyarak Ender’e eşlik etmesi.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.