Göksel, 1971 yılında İstanbulda doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı.

Son dönemlerde Türk müzik dünyasında kendine özgü yorumu ve değişik renk sesi büyük bir çıkış yakalayan ve geniş bir hayran kitlesi edinen Göksel, müzik hayatına Boğaziçi Üniversitesi Felsefe Bölümü’nde eğitimini sürdürüken Araya Odo Çok Sesli Korosu’nda koristik yaparak başladı ve sonunda müziğe olan eğilimi ağır bastığı için felsefe eğitimini yarıda bırakıp İran asıllı opera sanatçısı Evlin Bahçeban ve İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı Öğretim görevlisi Gül Sabar’dan (halen süren) şan ve solfej dersleri almaya başladı.

Göksel, 1991 yılında İstanbul’da ve bazı yazlık mekanlarda çeşitli orkestralarda solistik yaparak yeni bir döneme girdi. Aldığı şan ve solfej derslerinin yanı sıra, kendini özellikle sahne çalışmalarıyla geliştirdi. 1994 yılına gelindiğinde artık kendi şarkılarını yazıyordu. 1995 yılında Onno Tunç’la tanışması Göksel’in müzik kariyerinin dönüm noktası oldu ve ilk albümünün sözleşmesini de aynı yıl imzaladı. Takip eden dönemde bir yandan albümünün hazırlıklarını sürdürüken, bir yandan da 2 yıl Sezen Aksu’nun vokalistliğini yaptı. Albümle ilgili çalışmaları, Onno Tunç’un vefatının ardından albümün prodüktörlüğünü üstlenen Sarp Özdemiroğlu ile sürdürdü. 1997 yılında, 2 yıllık çalışmasının ürünü olan Yollar adlı ilk albümü yayınlanan Göksel, özellikle albünün hit şarkısı olan Sabır ile büyük bir çıkış yaptı. İlk albümündeki 7 şarkının söz ve müziğine imzasını atan Göksel’in ikinci klibi, büyük ilgi gören Uzun Uzun Yollar adlı parçasına çekildi.

Besteci ve yorumcu olarak yeni bir döneme giren Göksel, 2000 yılı sonunda Sony Müzik ile yeni albümü için sözleşme imzaladı.Göksel, prodüktörlüğünü Alper Erinç’in üstlendiği Körebe albümüyle ve albümde yer alan «Depresyondayım» şarkısıyla müzikal anlamda farklı bir noktaya geldiğini açıkça belli etti. İki yıllık bir aradan sonra Göksel, Söz Ver adlı albümü ile 10 Haziran 2003’te bir kez daha sevenleriyle buluştu. Hemen hemen tüm söz ve bestelerin kendisine ait olduğu çalışmasında Gökselin bu albümünün prodüksiyonu ve aranjmanı Alper Erinç tarafından, kayıtlar Rıza Erekli stüdyosunda Tolga Görsev tarafından yapılırken, parçaların mixi bizzat Rıza Erekli tarafından gerçekleştirildi.Göksel, 2005 Mart ayında 11 şarkının yer aldığı 4. albümü Arka Bahçem ve iki yıllık yorucu konser dönemin sonunda 2007’de son albümü Ayda Yürüdüm ile müzikseverlerle buluştu.

Göksel, 2009 Mayıs ayında yayınlanan ‘Mektubumu buldun mu?’ ve 2010 yılında ‘Hayat Rüya Gibi’ albümleri ile 70’li yılların şarkılarını yeniden seslendirdi.Bu albümüde çok dinlenmiştir

2012 yılında Ozan Çolakoğlu prodüktörlüğünde ‘Bende Bi’ Aşk Var’ isimli albümü çıkaran Göksel, büyük beğeni topladı. «Bende Bi’ Aşk Var » son yılların en iyi albümü olarak nitelendirildi. Göksel, dijital platformda yılın en çok indirilen şarkısı «Acıyor » ile Altın Kelebek, Avrupa Gazeteciler Derneği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti «En İyi Pop Kadın Sanatçı» ödüllerine layık görüldü. Göksel üçüncü video klibi ‘Yalnız Kuş’u 2012 Kasım ayında yayınladı.2013 Türkiye Müzik Ödüllerin’de En İyi Kadın Şarkıcı ödülünü almıştır.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.