12.01.1973’te İstanbul’da dünyaya gelen Türk pop müzisyeni Hande Yener, 1992 senesinde Hülya Avşar’ın aracılığıyla Türk müziğinin güçlü ismi Sezen Aksu ile tanıştı ve sanatçının vokalisti ve asistanı oldu. Sezen Aksu’nun 1993 senesinde yayımlanan “Deli Kızın Türküsü” albümünde vokaliyle yer alan Yener, ayrıca sanatçıya yaklaşık 40 konserde eşlik etti. Senenin sonunda Aksu’nun yanından ayrılan ve Erdem Şiyavuşgil’den şan dersleri almaya başlayan müzisyen, aynı dönemde Cem Özer’in televizyon programına konuk olarak ilk kez televizyonlarda gözüktü.

Antalya’da yaklaşık 3 sene boyunca çeşitli barlarda sahne alan Hande Yener, daha sonra İstanbul’a dönerek burada performanslarda bulunmaya başladı. İlk albümü “Senden İbaret”i 2000 senesinde piyasaya süren Yener, albümde yer alan “Yalanın Batsın”, “Bunun Adı Ayrılık” ve “Yoksa Mani” parçalarına birer video klip çekti ve özellikle “Yalanın Batsın” parçası ile Türk müzikseverlerden büyük beğeni topladı.

2001 senesinde “Extra” adlı maxi-single’ı yayımlayan Hande Yener, bu single içerisinde ilk albümde yer alan parçalarının remix versiyonları ile “Sürünüyorum” adlı eski bir parçasını bulundurdu. 2002 senesinde ise “Sen Yoluna Ben Yoluma” adlı 2. stüdyo albümünü müzikseverlere ulaştıran Yener, albümle aynı ismi taşıyan parçasıyla yine Türk dinleyicilerinin beğenisiyle karşılandı. Albümden ayrıca “Şansın Bol Olsun”, “Evlilik Sandalı” ve “Küs” parçalarına da birer video klip çekilirken, albümün satışları yaklaşık 1 milyon civarında oldu.

2004 senesinde “Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor” adlı 3. albümünü piyasaya süren Hande Yener, albümün sounduyla müziğinde farklı arayışlar içerisinde olduğunu hissettirdi. Albümde yer alan “Kırmızı”, “Acele Etme”, “Armağan”, “Hoşgeldiniz” ve “Bu Yüzden” parçaları beğeni toplarken, albümün satışları yaklaşık 500,000’e ulaştı.

2006 senesine gelindiğinde “Apayrı” adlı 4. albümünü hayranlarına sunan Hande Yener, albümün sounduyla kendi tarzını yakalamaya çalıştı. Albümde Mete Özgencil ve Ertuğ Ergin ile çalışan Yener, albümden ilk video klibi “Kelepçe” adlı parçasına seçti. Albümden ayrıca “Aşkın Ateşi” ve “Kim Bilebilir Aşkı” parçalarına da birer video klip çeken sanatçı, aynı sene “Hande Maxi” adlı 2. maxi-single’ını piyasaya sürdü.

2007 senesinde “Nasıl Delirdim?” adlı 5. stüdyo albümünü yayımlayan Hande Yener, albümden ilk video klibi “Kibir” adlı parçasına gerçekleştirdi. Albümde elektronik altyapılar kullanarak dans soundunu başarılı bir şekilde yakalayan Yener, albümün sözlerinde ise ilişkiler temasını işledi. 2. video klibi “Romeo” adlı parçasına gerçekleştiren başarılı sanatçı, parçanın video klibiyle sıkça ekranlarıa yansıdı.

2008’in başlarında Hande Yener’in imaj maker’ı ve klip yönetmeni Kemal Doğulu bir maxi single hazırladı. Besteci ve aranjör Erol Temizel ile Hande Yener’in el ele verdiği maxi single’da Kemal Doğulu «Bir Yerde» adlı şarkıyı sanatçıyla birlikte yorumladı. «Bir Yerde»nin ardından sözleri Sezen Aksu’ya ait olan «Yalan Olmasın»a klip çeken Hande Yener, bu parçasıyla Türk müzikseverlerden yine büyük ilgi gördü.

Her albümde değişik bir konseptle karşımıza çıkan Hande Yener bu kez 2008 tarihli albümü «Hipnoz» için kılıktan kılığa girdi. Sanat yönetmenliğini Kemal Doğulu’ nun yaptığı çekimlerde, fotoğraflar için albümdeki şarkılara göre özel kostümler hazırlandı. Prodüktörlüğünü Erol Temizel ve Hande Yener’in üstlendiği ve Mayıs ayının sonunda çıkan albümde 8 şarkının sözleri Hande Yener’e, 2 şarkının sözü ise ünlü rock grubu Mor ve Ötesi’ nin solisti Harun Tekin’ ait. 10 şarkıdan oluşan yeni albümde Hande Yener’ in sesine özel ses efektleri kullanıldı. Albümden ilk video klip Kemal Doğulu’nun yönetmenliğinde «Hipnoz» parçasına çekildi.

Hande Yener, 6 Nisan 2009 tarihinde “Hayrola?” adlı 7. stüdyo albümünü Avrupa Müzik etiketiyle piyasaya sürdü.Albüm, müzik marketlerde daha yerini almadan Avrupa Müzik’in farklı stratejisiyle önce dijital ortamda yer buldu ve büyük ilgi gördü. Hande Yener, son bir yıl içinde yaşananları, toplumsal ve bireysel olarak ele alan “Hayrola?”yı tamamıyla ‘güncel’ bir albüm olarak tanımlıyor.

10 şarkının bulunduğu albümdeki beste ve aranjeler Erol Temizel tarafından yapılırken, albümdeki yedi şarkının sözleri Yener’in kendisine ait. Sanatçı, iki şarkıyı ise Ayşe Özyılmazel ve Ali Seval ile birlikte yazdı. “Siz” adlı şarkının sözleri ise sanatçı dostu Aylin Aslım’a ait.

2009 sonu itibariyle pop ağırlıklı bir albüm yapmaya karar veren Hande Yener; söz yazarı, besteci ve aranjör Sinan Akçıl’la çalışmaya başladı.Mart 2010 itibariyle albümünü tamamlayan sanatçı, 2010 Nisan ayının ilk haftası albümünü çıkarmayı planlıyor.Albümden çıkacak olan ilk single ise «Sopa»…

Official Web Sitesi : www.handeyener.com.tr

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.