Kamil Erdem klasik gitarla başladığı müzik yaşamında Türk müziğinin çok sesli olarak seslendirilmesi çalışmalarına ağırlık verdi. Bas çalmaya başladıktan sonra aynı yöndeki çalışmalarını caz türünde sürdürdü. 1981-86 yılları arasında Okay Temiz Oriental Wind topluluğuyla Türkiye ve Avrupa’da konserler verdi. 1990 yılında Asiaminor topluluğunu kurdu. Bu grubun Avrupa ve ABD’de yayınlanan Along The Stree, Longa Nova ve Cat’s Dream - Kedi Rüyası albümlerindeki beste ve düzenlemeleri gerçekleştirdi. Asiaminor grubuyla Ankara Uluslararası Müzik Festivali (1995), İzmir Avrupa Caz Günleri (1995), Akbank Uluslararası Caz Festivali (1995), İstanbul Caz Festivali (1996), Bursa Uluslararası Müzik Festivali (1998), Bodrum Musicaroma (1998) gibi ülkemizin önemli uluslararası müzik festivallerinin yanı sıra, Jazz Fest Wiesen (Viyana-1991), World Music Festival (Budapeşte-1991), Festa dell’Unita (Napoli-1997), Selanik Avrupa Kültür Başkenti (1997), San Isidro (Madrid-2002) gibi yurtdışı festivallerde de konserler verdi. 1990 ve 1992’de Almanya, Avusturya ve İsviçre’yi kapsayan turneler gerçekleştirdi. Aynı grupla 1996, 1998 ve 2003’te ABD’de konserler veren Kamil Erdem, bu konserlede, aralarında Wolf Trap Center, Krannert Center, Spivey Hall, Central Park gibi tanınmış merkezlerde çaldı.

Kamil Erdem gerek kendi adına kurduğu gerekse farklı caz müzisynelerinin önderliğindeki çeşitli topluluklarla yurtiçinde ve dışında konserler verdi. 1996’de Kamil Erdem - Ensemble Ankara ile Uluslararası Ankara Müzik Fesitavali’nde, aynı yıl Kamil Erdem Ethno - Jazz Trio ile ODTU Caz Günleri’nde ve 1998’de Antalya Caz Festivali’nde yer aldı. 1995’te Mısırlı topluluk Sharkiat’ın albümünde konuk sanatçı olarak çaldı ve bu toplulukla Kahire’de konser verdi. 1998’de Anatoli Vapirov Balkan Project üyesi olarak Varna Summer Jazz Festival’de çaldı. 2001’de solo bas gitar için yazdığı ve bas gitarın modern çalınma tekniklerini sergilediği A Tale of Bass - Bir Bas Masalı isimli albümünü yayınladı.

Polonya Caz Derneği’nden aldığı davet üzerine Pualwy Uluslararası Caz Yaz Okulu’nda değişik yıllarda bas gitar öğretmenliği yapmış ve 1999-2001 yılları arasında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde bas gitar ve caz ensemble dersleri vermiş olan Kamil Erdem hala Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Müzik ve Sahne Sanatları Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak çalışmakta, çeşitli topluluklarda icracı ve besteci olarak yer almaktadı

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.