Kerem Kabadayı (d. 20 Aralık 1977, Ankara), Mor ve Ötesi adlı Türk rock grubunun kurucu üyesi, yazar, sanat ve mimari tarihi araştırmacısıdır.

İlk, orta ve lise eğitimini, Bahariye İlkokulu (1983-1988) ve İstanbul Özel Alman Lisesi’nde (1988-1996) tamamladı. 2000 yılında, Koç Üniversitesi İşletme Bölümünden mezun oldu. 2001-2004 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünde, mimari, kentleşme ve çağdaş sanat kuramları üzerine Yüksek Lisans programına devam etti. Ağırlıklı olarak Yapısalcı-Marksist kentleşme ve tarih kuramlarına dayanan, Capitalist Urbanization in Turkey between the 1920s and the Early 1990s: An Alternative Interpretation başlıklı tez çalışması ile Yüksek Lisans derecesini almaya hak kazandı. 2002-2004 yılları arasında, Koç Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 2004 yılında bu görevinden istifa ederek, İstanbul Teknik Üniversitesi, Taşkışla Kampüsünde bulunan Mimarlık Tarihi Anabilim Dalında doktora çalışmasına başladı.

Yayınlanmış ilk yazısı Amiga Dünyası adlı bilgisayar dergisinin, Kasım 1992’de yayımlanan 30. sayısında yer aldı. Bu tarihten kısa bir süre sonra derginin yayın hayatı sona erdi. 2003-2006 yılları arasında, Plan B Yayınları tarafından yayımlanmış Asklepios adlı tıp kültürü dergisinde yazmıştır. Buna ek olarak, LM Basın Yayın tarafından çıkartılan Red adlı aylık siyasi eleştiri dergisinde bir dönem köşe yazarlığı yapmıştır. 2007 yılında gerçekleşen genel seçimler öncesinde, derginin giderek milliyeçilikle örtüşen politik söylemi sebebiyle dergi ile tüm ilişkisini kesmiştir. Bunun ardından yazdığı bazı yazılar, halen düzensiz olarak «Bağımsız İletişim Ağı» [1] adlı haber ve yorum sitesinde, «Ufuk Uras Haber ve Destek Grubu»[2], ve «ÖzgürlükçüSol»[3] iletişim grubunda yayımlanmaktadır.

Amatör olarak davul çalmaya 1990 yılında başladı. Kısa bir süre, Whisky grubunun bateristi Alpay Asena Şalt’dan özel davul dersleri aldı. Harun Tekin (gitar), Şahin Yalabık (vokal), Derin Esmer (gitar) ve Alper Tekin’den (bas gitar) oluşan Decision grubuyla 1994’e kadar çaldı. Şahin Yalabık’ın gruptan ayrılması ile sadece Türkçe sözlü beste yapmaya karar verip, Mor ve Ötesi adını alan grubun ilk albümü Şehir’de yer alan Sabahın Köründe, Uyku, Past, ve Reality adlı şarkıların sözlerini yazdı. Uyku, aynı zamanda Mor ve Ötesi’nin Decision döneminden kalan ilk Türkçe sözlü bestesidir.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.