maNga’nın macerası 2002 yılının Ocak ayında Ferman ın (vokal) grup arkadaşlarına ‘Sing Your Song’ yarışmasının haberini vermesi ve bu yarışmaya katılmayı önermesiyle değişti. maNga projesi Yağmur’un hayali olan kendi parçalarını çalma isteğiyle başladı. Yağmur yeni grubunun yapısını kafasında oturtmuştu. Yepyeni bir oluşumun parçası olmalıydı ki; fark yaratarak hayallerine koşabilsin. Rock müzikle elektroniği, sert gitar rifleriyle rap vokalleri birleştirmek istiyordu.

Grup üyeleri bir araya geldikçe, parçalar da yerine oturmaya başladı. Ferman’ın niyeti DJ olmaktı ama pikabı ve gerekli ekipmanları yoktu, dolayısıyla mikrofondan sorumlu kişi olmasına karar verdiler. Yağmur(gitar), en rahat şekilde duygularını ifade edebileceği müziği yapmak istiyordu. Özgür(davul) iyi bir caz davulcusu olmanın peşindeydi. Efe(DJ) bir şekilde sahip olduğu pikabını ve ekipmanı en iyi şekilde kullanacağı ve keyif alacağı bir projenin parçası olmak dileğindeydi.

Yarışmadan hemen önce bas gitariste ihtiyaç olduğu gerçeği ciddi bir şekilde su yüzüne çıktı. Yeni bas gitarist Cem in yarışmanın başladığı gün gruba dahil olmasıyla maNga şu andaki kadrosuna kavuştu. Beş ayrı karakteri, beş ayrı müzik zevkini ve beş ayrı duruşu sergileyen maNga uzun yıllar sürecek albüm hayali için yola çıkmıştı. Beşlinin kesişim kümesi ise; Japon animasyon geleneğinin ünlü ekolü olan “manga”ydı.

İki buçuk yıl boyunca albüm yapma aşkıyla yanıp tutuşurken prodüktörleri Haluk Kurosman’la (6. Cadde, Gripin’, Vega…) tanıştılar ve hayallerini gerçekleştirmek üzere bir adım daha atmış oldular. Her geçen gün maNga’yla beraber aynı yola baş koyan insan sayısının ilgi uyandırıcı şekilde arttığını fark ettiler. Bu projenin kimyasında öyle bir şey vardı ki; maNga’yı bir kez dinleyen bir şekilde etkilenip, aynı yolda koşmaya başlıyordu. Kargo’nun solisti Koray Candemir, Vega, Göksel ve Kanadalı rapper UnKnown MC onlarla bu yolda yürüyenlerden sadece birkaçıydı.

İlk besteleri “Kal Yanımda”nın geniş çevrelerce çok sevilmesi, hayallerine doğru yürümeleri için iyi bir sebep oldu. Böylelikle yeni besteler üretmeye başladılar. Bu dönem içinde “Bitti Rüya”, “Libido” ve “Yalan” gibi parçaları da yaptılar. Farklı müzik zevklerine sahip olan ve birbirinden tamamıyla farklı beş karakterin ortaya çıkarttığı müzik doğal olarak farklı tatlar barındırıyordu. Ferman ve Efe’nin kalpleri hiphop, Yağmur’un ise peşinde olduğu tek şey duygularını notalarla ifade etmekti. Özgür caz’a, R&B’ye ve funk’a meraklı olduğu için groove’un peşindeydi. Cem ise enerjik olan her türlü müziğe aşıktı. Böylelikle maNga’nın sert gitarlardan, enerji patlamaları içeren bölümlerden, rap vokallerden ve sofistike elektronik altyapılardan oluşan müziğinin formülü yazılmış oldu. Efe, yaptıkları müziği “beşimizin dinlediği farklı müziklerin aynı potada melodik bir formülle eritilmesidir. Hepimiz alternatif rock’dan hoşlanıyorduk, aynı zamanda herkes elektronik müziği de özümsemişti, hip hop öğeleri bizi hep cok ciddi heyecanlandırmıştır.” diye açıklıyor.

maNga’nın kurulduğu günden beri en büyük hayali farklılık yaratıp, Teoman, Duman, Vega, Mor ve Ötesi, Kurban, Athena ve Kargo gibi isimlerin yürüdüğü yolu birazcık daha genişletmek. “Bizi hayatta en mutlu edecek ve yüzümüzde derin bir tebessüme sebebiyet verecek tek şey; bu yolda bizlerden daha iyi yeni grupların çıkması olur” diyerek geleceğe ne kadar umutlu baktıklarını gösteriyorlar. ‘Bir Kadın Çizeceksin’ şarkısına çekilen animasyon kliple ilgi çeken grubun, maskotu ‘SPA’da albüm kapağında olduğu gibi kliplerinde de boy gösteriyor.

maNga 2009 senesinde uzun bir aradan sonra çıkardıkları yepyeni albüm “Şehr-i Hüzün” ile geri döndü. “Dünyanın sonunda doğmuşum” parçasına çektikleri video ile ilgili olarak, klipte Esra – Ceyda kardeşler ile birlikte günümüzdeki yarışma programlarından esinlendiklerini ve ortaya komik bir senaryo çıktığını belirttiler.

2009’da Berlin’de Düzenlenen MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” ödülünü kazanan maNga, Türkiye’nin gururu oldu…maNga’yı Türkiye’de oylarıyla birinciliğe ulaştıran müzikseverlerin yanı sıra, dünyanın tüm ülkelerinden oylamaya katılan Türklerin de desteğiyle, Avrupa elemesinde ilk beşe kalan maNga, yarıştığı rakiplerini eleyerek MTV Avrupa Müzik Ödülleri’nde birinci olmayı başardı ve “Avrupa’nın En İyi Sanatçısı” ödülünü kazandı.

maNga, 2010 Eurovision Şarkı Yarışmasında Türkiye’yi Oslo’da temsil edecektir. Şarkı ingilizce olacaktır.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.