Mavi (d. Ayşegül Turan, 16 Şubat 1979, İstanbul), Türk pop şarkıcısı, avukat ve söz yazarı.

16 Şubat 1979 yılında avukat bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da doğan müzisyen, ilkokulu ve liseyi İstanbul’da okudu. 1997 yılında Işık Lisesi’nden mezun olduktan sonra İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan Mavi, okulu beş buçuk yılda bitirdi ve eğitim-öğretim hayatı boyunca fotoğrafçılık, kısa film yönetmenliği, oyunculukla uğraştı. Mezun olduktan sonra üç yıl boyunca avukatlığa devam etti, ancak avukatlık yapmak istemediğini fark ederek müzisyen olmaya karar verdi ve ilk albümünü hazırlamak için çalışmalarına başladı.

İlk şarkısı «Bırak»ı yirmi ikinci yaş gününde yarım saat içinde kaydetti ve yine aynı yıl içerisinde -daha sonra kendi adını taşıyacak olan ilk mini albümünün ikinci video klibi olarak belirleyeceği- «Düş» isimli şarkısını da kaydetti. Çıkış şarkısı «30»u ise yirmi dört yaşında yazdı.

İlk albümünü Orkun Tunç ve Taner Yurdunkulu’nun müzik direktörlüğünde hazırlayan Mavi, albümü Pasaj Müzik etiketiyle 17 Eylül 2010 tarihinde piyasaya sürdü. Albümde sözü ve müziği kendisine ait olan «30», «Düş» ve «Bırak» isimli şarkılar haricinde bir de seksenli yıllarda Seyyal Taner’in söylediği ve retro bir anlayışı temsil eden, sözleri Zeynep Talu’ya, bestesi Fahir Atakoğlu’na ait olan «Neler Oluyor» isimli parça ve «Bırak» isimli şarkının elektro remiks’i yer aldı. Kaydedilen bu beş şarkı da değişik müzik türlerinin birer örneği olarak albümde yer aldı ve şarkıların altyapılarında kemençe, ud, klarnet gibi geleneksel enstrümanlar da kullanıldı. İlk albümünü iki yıl içerisinde hazırlayan müzisyen, bu çalışmayı ‘amatörlük heyecanı taşıyan bir çalışma’ olarak tanımlamış ve «varılacak sonuçtan çok, geçirilen süreç önemli» diyerek bu beş şarkılık albümü «müzik dünyasına ufak bir giriş» olarak nitelendirmiştir.

Müzisyenin kendi adını taşıyan bu ilk albümünün ilk video klibi «30» isimli şarkıya Mustafa Tunç yönetmenliğinde çekilmiş ve sekiz saat süren çekimlerde bir hikaye kurgulanmadan müzisyenin tek plan ve doğal görüntüsüne yer verilmiştir. Işık olarak da yalnızca gün ışığından faydalanılmış ve herhangi bir renk rötuşu veya filtre kullanılmamıştır. Şarkının promosyonu için basına gönderilen bültende ise Mavi şarkının hikayesiyle ilgili olarak şu sözleri söylemiştir: «20ler’i devirip, artık aşktan kimsenin ölmediğini anladığımız, büyük dramatik sahnelerin ardından hayatın bir şekilde işleri yoluna koyduğunu gördüğümüz, gerçekte neyin önemli olduğunu kavradığımız ve olaylardan derslerimizi alıp, öğrenerek yolumuza devam ettiğimiz bir ömür dilimi bence 30 ve sonrası. Şahsen kendimi nihayet tanımaya, kabullenmeye başladığım, etrafımdan beklentilerimin daha gerçekçi, kendimden beklentilerimin daha insaflı olduğu, hayır demekten çekinmeden, sıradan sayılmaktan korkmadan, doğru anlaşılmanın bir lüks olduğunu ve hep gerçekleşme ihtimalinin sürekli loto tutturma ihtimaliyle aynı olduğunu kabullenerek ve en çok da neyi niye istediğimi bilerek ilerlediğim bir zaman dilimi benim 30 yaşım.»

İkinci video klibi olarak «Düş» isimli parçayı seçen Mavi, bu klibi Aralık ayında Batı Karadeniz’in muhtelif yerlerinde çekip Ocak ayının başında yayınlamıştır. Video klibin yönetmenliğini Yiğit Eken, görüntü yönetmenliğini ise Mithat İnandım üstlenmiştir. Çekimler iki gün boyunca sürmüş; ilk gün karavanla Karadeniz sahilleri gezilerek mekanlar belirlenmiş, ikinci gün ise çekimler başlamıştır. Simay Bülbül’ün dört özel tasarım kıyafetiyle kamera önüne geçen müzisyen, video klip hakkında «hayallerindeki kişiyle karşılaşan bir kadının şaşkınlık, ürkeklik ve mutluluk gibi duygularını masalsı bir atmosferde anlatmaya çalıştık; çekimler çok neşeli ve şanslı geçti, umarım bu şarkıya klip çekmemi bekleyen hayranlarım da beğenirler.» şeklinde konuşmuştur.

«Neler Oluyor» isimli şarkıyı üçüncü video klip olarak belirleyen müzisyenin bu video klibinin yönetmenliğini yine Yiğit Eken üstlenmiştir. Görüntü yönetmeni olarak bir önceki videodaki gibi Mithat İnandım görev alırken, mekan olarak «eski ve yeninin en iyi gözlemlendiği bir şehir» olduğunu düşündüğü Bulgaristan’ın başkenti Sofya seçilmiştir. 4000 metrelik bir dağın tepesinde UFO gemisi şeklinde tasarlanmış, geçmişte Doğu Bloku ülkelerinin siyasi buluşma merkezi olarak kullanmış «Buzludzha» (Бузлуджа) isimli mekan klipte kullanılmıştır. Mavi, bu klipte Nej ve genç şapka tasarımcısı Derya Delice’nin tasarımlarını kullanmış ve bu klip için ayrıca tarihi ve siyasi açıdan çok önemli olan ve bugüne kadar içerisinde hiç çekim yapılmamış bir yapı da yine video klipte yer almıştır.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.