İstanbul doğumlu müzisyen, İstanbul Üniversitesi Keman ve Şan Bölümlerinde eğitim almıştır. Eğitimi sırasında sırasıyla Muammer Sun, Prof. Erdoğan Saydam, Oleg Kagan, Gökçen Koray, Seval Irmak, Ali Darmar, Ender Arıman, Mustafa Süder gibi dünyanın sayılı müzisyenleriyle çalışan Taşkıran, üniversite yıllarında Blues ve Caz Müziğine yönelmiştir.

TRT Korosunda 4 yıl koristlik ve solistlik yapmış olan müzisyen, kardeşi Eser Taşkıran ile birlikte , Türkiye’yi bir çok uluslararası festivalde temsil etmiş ve ülkemize uluslararası dereceler getirmiştir.

1996 yılında Pamukkale Müzik Festivali’nde Türkiye Birinciliği ve En İyi Yorumcu ödüllerini de alan Taşkıran, Rusya Saint Petersburg White Nights Festivalinde 1992 yılının Dünya İkinciliği Ödülü ve 1993 yılında Litvanya Vilnius Festivalinde Dünya Üçüncülüğü ödüllerini de almıştır.

Ayrıca Makedonya Makfest Şarkı Yarışması’nda En İyi Yorumcu Ödüllerini de alan Taşkıran, 1998 Avustralya South Pasific Şarkı Yarışması’nda ve 1999 Mısır Kahire Şarkı Yarışmasında Dünya Üçüncülüğü ödülerini ülkemiz adına almaya hak kazanmıştır.

1990 yılında Uluslararası Festivaller Federasyonu olan FIDOF’un üyesi olan Taşkıran, bir çok uluslararası festivalde dünya barışı ve sanat amacıyla çalışmıştır.

1997 yılında Festivaller Oscarı “Distant Accords Award” ödülünü Türkiye adına Fransa’da Midem Uluslararası Müzik Festivali’nde alan Taşkıran, Bilşim Bilgisayarla Müzik Yarışmasında da Üçüncülük Ödülünü almıştır.

İTÜ İşletme Fakültesi’nden mezun olan Taşkıran, Yüksek İşletme Mühendisidir.

Türk Rock Müziği Grubu olan Egoist’in Solisti ve Eser Taşkıran ile birlikte kurucusudur. Büyük müzisyen Barış Manço ile 10 yılı aşkın bir süre kardeşi Eser Taşkıran ile birlikte çalışan Taşkıran, yine Eser Taşkıran’ın prodüksiyonunu yaptığı Barış Manço’nun son eseri Mançoloji’nin de vokellerini üstlenmiştir.

Kurtalan Ekspres grubunun 3552 isimli solo albümünde 6 parçaya imza atan Taşkıran, ayrıca küçük müzisyen Anil Kırkyıldız ile Nil ve Bükreş’te yapılan iki uluslararası festivalden de kardeşi Eser Taşkıran ile birlikte yaptığı parçalarla iki dünya şampiyonluğu kazanarak ülkemize geri dönmüştür.

Taşkıran 14 yıl boyunca MSM Müjdat Gezen Sanat Merkezi Konservatuarı Hafif Batı Müziği Bölümünde Bölüm başkanlığı ve Şan Tekniği eğitmenliği yapmıştır.

Aynı kurum bünyesinde eğitim veren Amerikan Aktörlük Okulu olan “Actor Studio” da Müzikal Bölümü Sorumlusu ve Bölüm Başkanı olarak 8 yıl aralıksız hizmet vermiştir.

2006 yılından beri Modern Müzik Akademisi’nde Vokal Bölümü başkanlığı görevini üstlenmiştir.

“Çizmeli Kedi” Müzikali’nin (2005) de bestecisi ve söz yazarı olan Taşkıran, 2004-2006 yılları arasında müzikal çalışmalarına yönetmen Metin Arslan ile devam etmiştir. Bu müzikalin DVD çalışması da aynı sene piyasaya sürülmüştür.Dalin Tiyatrosu’nun sahnelediği Çizmeli Kedi Müzikali Şişli Terakki Kültür Merkezi Tiyatrosu’nda üç sezondur sahnelenmektedir.

Taşkıran yine Metin Arslan’nın yazıp yönettiği“Benim Tatlı Meleğim” isimli 2.müzikalini 2005-2006 yıllarında hazırlamıştır. Müzikal Ocak 2006’da sahnelenmeye başlamıştır.

Taşkıran 2006 yılından itibaren Türk Tiyatrosunun Duayeni usta sanatçı Müjdat Gezen ile müzikal çalışmalarını sürdürmektedir. Taşkıran Müjdat Gezen’in yazıp yönettiği “Tuhaf Bir Aile” (2006-2007), “Hababam Sınıfı Bunadı” (2007) ve Kandermir Konduk ve Müjdat Gezen’in beraber yazdığı “Artiz Mektebi” (2007) adlı müzikallerin besteciliğini yapmıştır.

Taşkıran aynı zamanda MSM Bünyesindeki Amerikan Aktörlük ve Müzikal oyunculuğu okulu Actor Studio Oyuncularının sahnelediği 2 özgün müzikal oyun yazmış ve müziklemiştir. (Gazinoda Aşk Başkadır (2007), Savaşma Seviş (2008) )

Mısır Nile Festivali’nin de jenerik müziğinin Eser Taşkıran’la beraber sahibidir.

Uzak Renk Ahenk adlı TRT yapımı belgeselin de özgün müziklerini ve jenerik müziğini Eser Taşkıran’ la beraber bestelemiş ve seslendirmiştir. (2005).

Grubu Egoist’le birlikte, yurt içinde ve yurt dışında konserler vermekte olan müzisyen, 19 Mayıs 2005 tarihinde, Beşiktaş Belediyesi ve Müjdat Gezen Sanat Merkezi tarafından İstanbul’da düzenlenen ve amacı Balkan Etnik müziklerinin dünyaya tanıtılması olan, Uluslararası Balkan Gençlik ve Müzik Festivali’nin de Kurucu Başkanıdır.

Taşkıran “Egoist On” adlı albümünü 2007 yılında OnAir etiketi ile piyasaya sunmuştur.

Meltem Taşkıran kardeşi Eser Taşkıran ile beraber 1996 yılında Türk rock müziği grubu EGOİST’i kurmuştur. Grup sırasıyla «ARTIK YETER» (1997 Raks & Polygram Müzik), «Egoist 2» (1999 Sony Music Colombia), ve «Egoist ON» (2007 On-Air Müzik) adlı 3 albüm yapmıştır.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.