Mısırlı Ahmet (Ahmet Yıldırım), 1964’te Ankara’da doğmuş Türk müzisyen.

Türk darbukası çalarak başlamış, kendini geliştirmek üzere «bu müziğin en iyi icra edildiği yere», Mısır’a gitmiş, Omar Khayrat, Mohammad Fuad, Fethi Seleme, Amr Diab gibi Mısır’ın en ünlü ve usta müzisyenleriyle çalışmış ve kendine özgü bir teknik yaratmıştır. Bu teknik özellikle imkan verdiği hızla çok ilgi çekmiştir.

Mısır’dan dönüşünde «Mısırlı» lakabını almıştır ve dünyada da böyle tanınmaktadır. Mısır’da ise «Ahmed-i Türki» adıyla anılmaktadır. Mısır’dan sonra gittiği İspanya’da flamenko müziğini de tarzına dahil etmiştir. Mısırlı Ahmet’in teknik ve ritmleri caz, flamenko, Latin Amerika, Hint ve Arap müziğine pek çok müzik türünden izler taşımaktadır.

1987 yılına kadar Ankara’da müzik yaşantısını devam ettirdi. Bir süre sonra Fransa’ya giderek bireysel çalışmalar yaptı. Bu çalışmalarda, şimdi kullandığı tekniği keşfetti ve geliştirdi. Daha sonra gittiği Mısır’da dönemin en önemli sanatçıları ile çalıştı ve ilk albümünü (Oriental and Percussion) Mısır’da kaydetti. Daha sonra geldiği İstanbul’da bulduğu yeni teknik, ritim anlayışı, soloları ve felsefesi ile kısa zamanda ünlendi ve birçok sanatçıya albümlerinde eşlik etti. Yıllar sonra Mısır’a dönerek, Sina Çölü’nde “Deholla” (darbukanın büyük boyutlusu) üzerine çalışmalar yaptı ve ilk defa Dehollo çalma tekniğini yarattı. Sina’dan sonra gittiği İspanya’da flemenko üzerine çalıştı ve ardından bir sene arayla iki albüm çıkardı. “Mel de Cabra” ve “The Search” adını taşıyan bu albümlerinde İspanyol, İsrailli ve Türk müzisyenlerle çalıştı. Mısırlı Ahmet dünyanın birçok ülkesinde ve hemen hemen tüm Avrupa ülkelerinde konserler verdi. 2003 yılında sponsorluğunu Avrupa Birliği’nin yaptığı Euro Med Medimusses projesi kapsamında, Tunus’ta yapılan ve Akdeniz ülkeleri perkisyonistlerinin katıldığı festivalde Türkiye’yi temsil ederek büyük bir ilgi gördü. Ardından, Akdenizli Büyük Müzik Üstadları onuruna yapılan albüm serisinde, percussion dalında sadece Mısırlı Ahmet’e onursal albüm yapıldı ve bu albümden (Natural Moments) sonra kendisine “üstad” makamı verildi. Eduplus tarafından her yıl geleneksel olarak verilen Liderlik Zirvesi Ödülü, 2006 yılında müzik dalında Mısırlı Ahmet’e verildi. Katkılarından dolayı LEADER e teşekkür ederiz.

«Ritmi bulmak için önce onu kaybetmelisiniz.»

Ahmet Yıldırı

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.