Murat Dalkılıç (d. 7 Ağustos 1983, İzmir), Türk pop şarkıcısı. Beykent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü öğrencisi olarak okumaya devam etmektedir.Murat Dalkılıç, 7 Ağustos 1983’de İzmir’de doğdu. Piyano eğitimi alan Murat Dalkılıç 15 yaşında ilk müzik grubunu kurdu.

Kuşadası’nda orta öğretimi yıllarında sosyal faaliyetlere eğiliminden dolayı derslerini bile aksatan Murat Dalkılıç o dönemde basketbolcu olmaya karar verdi. Bir yandan da müzik, resim ve basketbolun dışındaki diğer sosyal faaliyetleri de hobi olarak yapıyordu.

15 yaşında okulda ilk müzik grubunu kurdu ve grubun solistliğini üstlendi. Kuşadasısporda profesyonel basketbolcu olduğunda daha 17 yaşındaydı. 1 yıl sonra basketbolu tamamen bırakıp müzik yapmaya karar verdi.

Müzik kariyerine ilk olarak kafe barlarda gitar çalarak başlayan Murat, çok kısa bir süre içerisinde müthiş bir yol katetti. İzmir’in gece hayatındaki en önemli clublarından sonra bütün Türkiye’de önemli clublarda sahne programlarına devam etti. Kendisinden oldukça söz ettiren ve müthiş bir çıkış yakalayan Murat Dalkılıç Aynı zamanda Beykent Üniversitesi oyunculuk bölümü mezunudur.

Hayırsever faaliyetleri [değiştir]

Uganda’da inşaatı gerçekleştirilecek; içeriğinde okul, hastane, aşevi ve meslek okulu olacak yapı için, Kimse yok mu? derneği ve Samanyolu Haber televizyonu tarafından başlatılan hayır kampanyası çerçevesinde, “İnsanlık Ölmedi” isimli Samanyolu Haber TV’de Ağustos 2011’de yayınlanan programda sanatçı telefonla yardım toplamıştır. Gece boyu süren; Kayahan, Seda Sayan, Ümit Sayın, Erhan Güleryüz, Murat Kekilli, İbrahim Erkal, Vatan Şaşmaz, Tolgahan Sayışman ve Erhan Ufak vd. ünlülerle beraber Dalkılıç’ın da telefonla hayırseverlerle görüştüğü kampanyada yardım toplanmıştır.

Yıl Albüm-Single adı Yapımcı Satışlar

2008 Kasaba Dokuz Sekiz Müzik Yapım 20.000+

2009 Pardon Sony Music -

La Fontaine Sony Music -

2010 Merhaba Sony Music 15.000+

2012 Bir Güzellik Yap Kaya Müzik Yapım 20.000+

Video klipleri [değiştir]

Yıl Şarkı Albüm

2008 «Kasaba» Kasaba

2009 «La Fontaine» La Fontaine

2010 «Külah» «Merhaba»

«Kıyamadım İkimize»

«Merhaba Merhaba»

2011 «Dönmem»

«Şık Şık» (ft. Volga Tamöz & Hepsi) Şık Şık

«Çatlat» «Merhaba»

2012 «Bir Güzellik Yap» «Bir Güzellik Yap»

«Kader»

Yıl Ödül veren organizasyon Kategori

2009 Kral TV Video Müzik Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı

2009 Altın Kelebek Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı

2009 Boğaziçi Üniversitesi Medya Ödülleri En İyi Çıkış Yapan Sanatçı

2010 Pal Fm Müzik ödülleri En İyi Canlı Sahne Performansı

2010 Kral Tv Video Müzik Ödülleri Radyolarda En Çok Çalınan Sarkı «Kasaba»

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.