Müslüm Gürses, 7 Mayıs 1953’te doğmuş Türk ses sanatçısı; gerçek adı Müslüm Akbaş'tır.

Genellikle arabesk tarzda parçaları yorumlayan sanatçı, albümlerinde farklı müzik türlerinden eserleri de yorumlamıştır. Daha çok hüznü, sevgiyi ve acıyı anlatan eserleri seslendiren Müslüm Gürses’in sadık bir hayran kitlesi vardır. Hayranları tarafından Müslüm Baba olarak adlandırılır.

Müslüm Gürses'in dinleyici kitlesi birçok araştırmaya konu olmuştur. Kah Garipler adlı parçada » Hor görülenlerin tanrım , isyanıdır bu / Sevip sevilmeyenlerin isyanıdır bu / Düzensiz dünyanın günahıdır bu / Yakarsa dünyayı garipler yakar » diyerek kah İtirazım Var parçasında » Ben hep yenilmeye mahkum muyum? / Ben hep ezilmeye mahkum muyum / İtirazım var bu zalim kadere » diyerek kendisine tapan kesimin isyanını dile getirmiştir. Konserlerinde ise bu kitle , sığınacağı, kendisine kızılmayacağını bildiği ender bir yer bularak, hayata karşı duyduğu öfkeyi kendi vücuduna yönlendirip, kendisine ciddi biçimde zarar verir. Bu olgu bütün Müslüm Gürses hayranları için geçerli olmasa da, toplumda uyandırdığı düşünce bu yöndedir.[kaynak belirtilmeli]2000’li yıllarda Rock ve Pop parçalarını ( Paramparça, İkimizin Yerine, Sensiz Olmaz …) söylemesiyle birlikte kendisine tapan kitleyi tamamen reddetmeden onlardan biraz uzaklaşmıştır. Bu sefer de kendisini entelektüel sınıfın ilgi alanında bulmuştur ve bu eskiden beri hayranı olanları üzmektedir.[kaynak belirtilmeli]Ocak 2006'da Gönül Teknem, Seyhan Müzik etiketiyle raflardaki yerini almıştır. 18 Nisan 2006'da son albümü Aşk Tesadüfleri Sever piyasaya çıkmıştır.

1979 yılında ilk defa İsyankar filmiyle kamera karşısına geçen Gürses, toplam 38 sinema filminde rol almıştır.

Müslüm Gürses temalı video kanalı, şarkıları, filmleri ve hayatı Müslüm Gürses Video Kanalı

Müslüm Gürses, 15 Kasım 2012 Perşembe günü Memorial Hastanesi’nde geçirdiği by-pass ameliyatından sonra karaciğer ve böbrek yetmezliği nedeniyle yoğun bakıma kaldırıldı. Kendisine iki solunum cihazı bağlandı. Gürses, 3 Mart 2013’te, yaklaşık dört aydır tedavi görmekte olduğu İstanbul Memorial Hastanesinde hayatını kaybetti.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.