1966 yılında Kırklareli’nde dünyaya gelen Nedim Nalbantoğlu, ilk müzik derslerini 5 yaşında babası Avni Nalbantoğlu’ndan aldı. 8 yaşında kemanla tanışan Nalbantoğlu, 12 yaşında Mimar Sinan Devlet Konservatuarı’na birincilikle girdi. On bir yıllık konservatuar eğitiminin ardından Paris’te “Ecole Normale de Musique”e kaydoldu. Bu dönemde Rus kemancı Tatyana Affanasiyev, Dugny Devi Arlih ve Bruno Lhuissiev gibi ünlü müzisyenlerle iki yıl çalıştı. Paris’te bulunduğu yıllarda Ris Organis Müzik Okulu’nda dünya müzikleri üzerine keman eğitimi verdi.

Ecole Normale de Musique’den mezun olduktan sonra davet edildiği L’Orchestre Nationale de Jazz’da (Fransa Devlet Jazz Orkestrası) üç yıl birinci keman olarak görev yapan Nedim Nalbantoğlu, bu dönemde Jhonny Griffin, Tooths Thielemans gibi sanatçılarla sayısız konserler verdi.

Fransa’da kemanı konuşturan adam olarak tanınan Nalbantoğlu, dünyanın en büyük kemancılarından sayılan Yehudi Mehunin’in Sorbonne Üniversitesi’nde düzenlenen 80. yaş gününe davet edildi ve gecenin sonunda ünlü kemancı Grapelli’nin özel isteği üzerine davetlilere bir dinleti sundu.

Jazz Müzik, Klasik Müzik, Türk Müziği, Hint Müziği ve Balkan Müziği’nde kemanını kusursuzca dinleyicileriyle paylaşan Nedim Nalbantoğlu, Fransa’da Popüler ve Geleneksel Sanatlar Müzesinde vermiş olduğu konserle bir Türk müzisyeni olarak müze tarihine kaydedildi.

Ünü Fransa sınırlarını aşınca, 2003 yılında Londra’da Queenn Elizabeth Konser Salonu’na özel olarak davet edilerek bir konser verdi.

Fransa, Almanya, Martinik, İsveç, Estonya, Belçika, Portekiz, İspanya, Japonya, İtalya ve Fas gibi birçok ülkede Tv programlarına davet edilen ve konserler veren Nalbantoğlu, çeşitli ülkelerde 25’in üzerinde albüm çalışmasında bulundu. Fransa’da “Müzik Kime Aittir” isimli ve ünlü akordeoncu Roberto Debrasov ile “l’Odeur du Vent (Rüzgarın Kokusu)” isimli albümleri yayınlandı.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.