Nekropsi, Türk deneysel/progresif rock topluluğudur.

1989’da istanbul’da “Necropsy” adıyla kuruldu.

1989’da İstanbul’da kurulan Nekropsi bir süre sonra 4 parçadan oluşan thrash metal demo Speed Lessons part 1’ı kaydetti. Üç yıl sonra Cevdet(davul, vokal), Cem(gitar, vokal) ve Tolga(gitar, vokal)dan oluşan ideal kadrosuna kavuşan grubun 2 yıl boyunca sabit bir basçısı olmadı. grup,

1996’da tür sınırlaması olmayan enstrümantal müzik olarak tabir ettikleri ilk albümü Mi Kubbesi’ni yayınladı. Mi Kubbesi, Türk müzik piyasası için hayli deneysel ve riskli bir albüm oldu. Aynı yıl Nekropsi, Roxy müzik günlerinde en yi avant garde grup ödülünü kazandı. Çoğunlukla festivaller ve üniversite etkinliklerinde çalmaya yönelen topluluk 1998’de jimmy page& robert plant ikilisinin istanbul konserinin ön grubu olarak sahne aldı. 2000’e kadar çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı konserle hatırı sayılır bir dinleyici kitlesi edinen Nekropsi, Alanis Morisette’in ön grubu olarak yer aldıkları 2001 tarihli konserin ardından verdikleri aradan sonra müzik-ses-sanat dünyasında değişik maceralara soyunan nekropsi üyeleri cem, cevdet ve tolga, Kurban grubunun basçısı Kerem’ i de yanlarına alıp yıllardan beri beklenen albümü 2007 başında yayınladı. Kayıttan kapağa (bu arada kapak fotoğrafında sanılanın aksine hiçbir photoshop marifetine sığınılmadı) kendi prodüksiyonları olan albümden ‘harf devrimi’, ‘erciyes şokta’, ‘papa’, ‘’baba’ ve diğer sürprizler türkiye ve yurtdışında şimdiden radyoları ve müzik sistemlerini bolca meşgul ediyor. ilk albüm mi kubbesine oranla kısa, sade ve kesintisiz enerjili parçaları, beton ritmik yapısı, ve ‘acayip’ vokalleri ile nekropsi’nin kendi kimyası dışında dans ve punk’ da selamlar veriyor.

Grup Üyeleri

Cem Ömeroğlu – gitar, vokal

Cevdet Erek – davul, vokal

Kerem Tüzün – bas, vokal

Gökhan Goralı– gitar, vokal

Albümleri

1992 - Speed Lessons - Part 1(Demo)

1996 - Mi Kubbesi

2006 - Sayı 2: 10 Yılda Bir Çıkar

2010 - 1998

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.