Nevzat Karakış, 1960 yılında Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini burada, liseyi ise Ankara’da bitirdi. Müzik çalışmalarına 1975’te bağlama dersleri alarak başladı. Çağdaş Müzik Merkezi’nde şan ve solfej eğitimi aldı.

1986 yılında İstanbul’da ilk solo konserini Suadiye Atlantic Sineması’nda verdi. Kendi bestelerinin ağırlıkta olduğu, 12 Eylül’ün insanlar üzerinde yarattığı acıları içeren ilk albümünü 1998 yılında çıkardı. Bir buçuk yıl Ruhi Su Dostlar Korosu’nda yer alan Nevzat Karakış, buradan edindiği birikimlerini, ikinci albümünde değerlendirdi.

Nevzat Karakış’ın müzikal yapısını belirleyen temel karakterin türküler olduğunu belirtmek abartı olmaz. İlk albümünde bir olan türkü sayısını ikinci albümünde artıran, ikinci albümünde yorumladığı türkü sayısını artıran Karakış’ın, son albümünün tamamen türkülerden oluşması, onun türküye yönelimini ve bu yönelimdeki değişim çizgisini gözler önüne seriyor.

Ancak müzikal yapısını belirleyen temel karakterin türküler olduğunu belirtmek, onun sadece halk türkülerini seslendirdiği anlamına gelmiyor. Bunların yanı sıra, yaşadığı koşullardan etkilenerek besteler de yapıyor. Bu besteler de form olarak türküye yakınlık taşıyor. Ancak bu türküye yakınlık, bütün halkların ezgilerini dinleyen, bu ezgilerin üzerinden hareket ederek müzik anlayışını oluşturmaya çalışan bir sanatçının çabasının bir sonucu olarak değerlendirilebilir.

Günlük yaşamda karşılaştığı en ufak bir aksaklıktan kolaylıkla -olumlu ya da olumsuz- etkilenen Karakış’ın bu yönünü, albümlerindeki kimi ürünlerindeki gergin söyleyişte bulmak mümkün. İlk albümünde 12 Eylül darbesinin kendisi ve kendi gibi birçok insan üzerinde yarattığı tahribatı bütünlüklü bir şekilde bir albüm halinde sunmuş olması da, onun günlük yaşamdan hareket ettiğini iyi bir şekilde örnekliyor.

Çok iddialı bir ses, muhteşem bir yorumdan çok, türkülerin yapısında var olan doğallığı, içtenliği kendi yaşantısıyla bütünleştirmeyi başarabilmiş bir sanatçının büyük bir emek harcaması göz önüne alınarak, tam anlamıyla değeri bilinebilecek albümler gerçekleştirmiş bir sanatçıdır, Nevzat Karakış

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.