1972’ de İzmir’de doğdu. İlk, orta, lise ve yüksekokul eğitimini İzmir’de tamamladı.

Okul yıllarında korolarda, çeşitli derneklerde müzik çalışmalarına başladı. 1993 yılında TRT İzmir Radyosu TSM bölümünün açtığı sözleşmeli sanatçı sınavını kazanarak çalışmalarına başladı. Sekiz ay sonra İstanbul’a yerleşti. Altı yıl boyunca İstanbul’da çeşitli yerlerde sahne aldı. Pek çok ünlü sanatçıya sahnede vokal yaptı. Albüm çıkana dek bir yıl Fedon’a ve üç yıl boyunca da Hayko’ya sahne çalışmalarında vokal olarak eşlik etti.

1998 yılında sahne çalışmaları devam ederken, TMC ile tanışarak albüm yapma kararı aldı. Uzun süren arayışların ardından repertuar tamamlandı. Erhan Bayrak’ın aranjörlüğünü üstlendiği albümün hazırlıkları yaklaşık iki yıl sürdü. «Ömürsüz Sevdalar» Ekim 2000’de müzikseverlerle buluştu.

«Yüreğimi Eller Dağladı» ve «Allah Korusun» parçalarına klip çekildi. «Ömürsüz Sevdalar» albümüyle dikkat çeken Nilgül «Balalayka» filminin sözleri Ayla Hacıoğulları’na ve müziği Aşkın Arsunan’a ait Balalayka şarkısını seslendirdi.

Nilgül, 2002 Şubat ayında yeni albümünün repertuar çalışmalarına başladı. Müzik yönetmenliği ve prodüktörlüğü Kıraç tarafından yapılan «Arabesk Günler» albümünde ses ve müzikleri Nilgül’e ait «Alem», «Güller Soldu», «Hani Herşeydim» ve «Yan Kalbim Yan» isimli dört parça yeraldı. Nilgül böylelikle ilk defa söz yazarlığı ve besteciliği ile müzik severlerin karşısına çıktı.

«Arabesk Günler» albümünde söz ve müzikleri Kıraç’a ait «Arabesk Günler», «Duy Beni» ve «Son Günlerde» isimli üç parça yer alıyor. 9 Aralık 2002’de piyasaya çıkan «Arabesk Günler» albümünün ilk klibi «Duy Beni» isimli parçaya çekildi. 04 Şubat’ta da «Kara Sevda» isimli parçasına klip çekildi.

Prodüktörlüğünü ve aranjörlüğünü Febyo Taşel in yaptığı üçüncü albümü «Pervane»yi 03 Şubat 2005 Perşembe günü çıkardı.İlk olarark «Pış Pışla» şarkısına daha sonra söz ve müziği «İlhan İrem»e ait «Konuşamıyorum» ve son olarakta «Yıllar Yollar» şarkılarına klip çekildi. «Pervane» şarkısının ses ve müziği sanatçıya ait.

Geçirdiği rahatsızlık nedeniyle 3.albümle ilgilenemeyen «Nilgül» dördüncü albümü «Nar-ı Aşk»ı «Güçlü Arslan» aranjörlüğünde 27 Haziran 2006 Salı günü yayınlandı. Enstrümanların canlı çalındığı ve rock sound’unun öne çıktığı bu dördüncü albümün ilk klibi «Nar-ı Aşk» isimli parçaya çekildi.Sonrasında «Kahramanım» ve «Sen» parçalarına klip çekildi.Albümde söz ve müziği İzzet Altınmeşe’ye ait olan » Yazımı Kışa Çevirdin» adlı türkünün cover’ı da var.Albümde yer alan «Benim Olsan» ve «Sevda Yalan» şarkılarının söz ve müziği Nilgül’e ait.

2008 yılında Bertuğ Cemil ile beraber «Yandım Yandım Yandım» şarkısında düet yaptı

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.