Nilüfer (Yumlu) (d. 31 Mayıs 1955, Cihangir, İstanbul) Türk pop müzik şarkıcısı.

İstanbul İtalyan Lisesi’nde öğrenciyken katıldığı bir ses yarışmasını kazanmasının ardından 1970’li yılların başında «Kalbim Bir Pusula», «Dünya Dönüyor» adlı hit şarkılarla ünlü oldu. 1978 yılında Grup Nazar ile birlikte Türkiye’yi TRT adına Paris’te Eurovision Şarkı Yarışması’nda temsil etti.

1972 yılında «Kalbim Bir Pusula» adlı ilk 45’liğini çıkardıktan sonra, 1973’te «Dünya Dönüyor» 45’liği ile asıl çıkışını yakaladı. «Dünya Dönüyor»un da yer aldığı ilk albümü «Nilüfer’74»teki «Göreceksin Kendini», «Aldanırım Sanma» ve «Başıma Gelenler» gibi şarkılar Türk Pop Müzik tarihinde unutulmaz klasikler arasına girdi.

Bu albümü 1975’te «Oh Ya», 1976’da «Off Aman Aman» ve 1977’de «Kim Arar Seni» adlı 45’likler izledi. 80’li yıllara gelindiğinde «Nilüfer’79», «Nilüfer’80» ve «Sensiz Olmaz» adlı albümleri, «Nilüfer’84» adlı albüm izledi. Albümün hitleri arasında «Varsa Söyle», «Dönsen Bile», «Kar Taneleri» gibi unutulmaz şarkılar da vardı. Bu albümle birlikte Nilüfer, Kayahan bestelerine albümlerinde yer vermeye başladı. Nilüfer «Bir Selam Yeter» adlı albümünü 1985 yılında çıkardı. Bu albümün en büyük özelliği sözü, müziği kendisine ait ilk şarkı olan «Erkekler Ağlamaz»ı da içermesiydi.

1986 yılında onun ününü pekiştiren ve onu dünyaya tanıtan «Geceler» adlı albüm geldi. Bu albümde «Geceler», «Tek Başına», «İspanyol Meyhanesi», «Sensiz Yıllarda» ve «Seni Beklerim Öptüğün Yerde» gibi birçok hit vardı. 1988’de «Esmer Günler»i, 1990’da «Sen Mühimsin» adlı albüm izledi.

1992’de çıkan «Yine Yeni Yeniden» adlı albümde yer alan «Şov Yapma», «Yeniden Sev», «Haram Geceler», «Kavak yelleri» gibi bir çok şarkı hit oldu ve bu albüm bir milyondan fazla satış yaparak en çok satan albümler arasında yer aldı. Nilüfer, bu albümde Kayahan, Adnan Ergil ve Onno Tunç gibi zamanın en iyi bestecileriyle çalıştı. Bu albümü 1994 yılında «Ne Masal Ne Rüya» adlı albüm izledi. Bu albümün hitleri arasında «Eğrisi Doğrusu», «Son Perde», «Sevgi Tam Olmalı» gibi parçalar yer alıyordu.

1997 yılında çıkarmış olduğu «Nilüferle» adlı albümde Nilüfer geleneği bozmadı ve Kayahan’a ait «Mavilim», «Çok uzaklarda» gibi şarkılara yer verdi. Bu albümüyle başta Kral TV video müzik ödülleri olmak üzere birçok ödüle layık görüldü ve 1997 yılının en iyi kadın sanatçısı seçildi.

1999’da 70li yıllarda söylemiş olduğu hit şarkıları bir araya getirdiği bir best of olan «Yeniden Yetmişe» adlı albüm piyasaya çıktı. Bu albümde 13 tane Nilüfer hiti bulunuyordu. Bu hitlerin arasında «Dünya Dönüyor», Başıma Gelenler», Kim Arar Seni», «Ağlıyorum Yine» gibi klasikler bulunuyordu. 2001 yılında «Büyük Aşkım» adlı albüm piyasaya çıktı. 2003’te piyasaya çıkan «Gözün Aydın/Olur mu Olur mu» adlı albümü 2006’da kendi bestelerinin ağırlıkta olduğu «Karar Verdim» albümü takip etti. Bu albümde sanatçının kendine ait 6 eseri bulunmaktaydı.

Altın Plak ve Altın Kelebek gibi birçok ödül sahibi olan Nilüfer, müzikal kimliğinin yanı sıra 14 Kasım 1997’de UNICEF’in iyi niyet elçisi ve Türkiye temsilcisi seçildi. 2000 yılında evlat edindiği Ayşe Nazlı adında bir kız çocuğu bulunan sanatçı, Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Nükhet Duru ve Zerrin Özer ile birlikte Türk pop müziğinin beş asından biri olarak anılmaktadır.

Diskografi

* Nilüfer’74

* Selam Söyle

* Müzik

* Nilüfer’79

* Nilüfer’80

* Sensiz Olmaz

* Nilüfer’84

* Bir Selam Yeter

* Geceler

* Esmer Günler

* Sen Mühimsin

* Yine Yeni Yeniden

* Ne Masal Ne Rüya

* Nilüferle

* Yeniden Yetmişe

* Büyük Aşkım

* Gözünaydın/Olur mu Olur mu

* Sürprizler

* Karar Verdim

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.