25 Ağustos 1968 Havsa Edirne doğumlu Rafet El Roman, 1970 yılında ailesi Almanya’ya işçi olarak gidince 7 yaşına kadar Uzunköprü Ömerbey köyünde anneannesi ile birlikte yaşadı. 1.sınıfı köyd Saarlaendischer Rundfunk Radio Kurumu tarafından Almanya’da «Yılın En İyi Yeteneği» seçildi. 1994 yılında Frankfurt Kültür Festivali’nde Media Artist Avard - Medya Sanat Ödülü aldı. 1995’de Türkiye’ye gelerek ilk solo albümünü çıkardı. «Gençliğin Gözyaşı» adlı albüm bir milyonu aşan satış rakamlarına ulaştı.

1997 yılında «En güzel günler senin olsun» adıyla ikinci albümünü çıkardı. 1998’de Avrupa’da ilk solo albümü piyasaya çıktı. 1998 yılında «Propoganda» filmi ile Kemal Sunal, Metin Akpınar gibi Türk sinema tarihinin dev isimleriyle birlikte başrol oynadı.

1999’da «Hayat Hüzünlü» adlı üçüncü albümüyle yine büyük bir başarı yakaladı.

2000 yılında Rafet El Roman, Mehmet Ali Erbil ile Euro 2000 şampiyonası için milli takıma yazdığı «Bir Gol Daha» şarkısını seslendirdi. 2000 yılında «Dar Alanda Kısa Paslaşmalar» adlı sinema filminde Müjde Ar’la birlikte başrol oynadı.

2001 yılında Aşkın Nur Yengi ile, söz ve müziği Rafet El Roman’a ait olan «Peşindeyim» adlı şarkıda düet yaptı.

2001 yılında «Hanımeli» adlı 4. albümünü çıkardı.

2002 yılında, 5. albümü «5 nr Aşk» adlı albümünü hayranlarının beğenisine sundu.

2004 yılının yaz aylarında, «Sürgün» adlı 6. albümünü yaptı ve bu albümle çok büyük bir satış grafiği yakaladı, bu albüm birçok hit şarkısıyla 2004 yılının en beğenilen albümlerinden biri oldu.

2005 yılında, «Kalbimin Sultanı» adlı 7.albümünü, 10.Sanat Yılı Şerefine müzik severlerin beğenisine sundu, album ilk çıktığı hafta büyük bir satış grafiği yakalayarak, listelerin bir numarası oldu. Müyap yılın en çok satan albümü ödülü «Altın Kelebek», «Popsav» yılın en başarılı pop sanatçısı ödüllerini aldı.

2006 yılında 8. albümü «Gönül Yarası» albümü müzik marketlerde yerini almıştır.

Rafet El Roman, 2000 yılında kurduğu RER Müzik adlı müzik yapım şirketiyle, müzik piyasasına yeni isimler kazandırmayı amaçlıyor. Ayrıca, hayatı sinema ve müzik üzerine kurulan Rafet El Roman’ın en büyük hedefi, senaristliği ve yönetmenliğini yapacağı film projesini hayata geçirmek…

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.