Redd’in müzik yolculuğu 1996 yılı Eylül ayında başladı. Berke Hatipoğlu ve Doğan Duru’nun kurdukları Ten grubuna Güneş Duru ve İlke Hatipoğlu’nun da katılımıyla grup çekirdek kadrosunu tamamlandı. «Ten» ve «Red» adıyla İstanbul’da çeşitli mekanlarda İngilizce sözlü rock müzik yapmaya başladılar. 2000 yılında çeşitli mekanlarda çalmaya devam ederken bir yandan da beste çalışmaları yapmaya karar verdiler. İlk beste çalışmaları Berke ve Doğan’ın yazdıklarını evde kaydetmesiyle başladı. 2002 yılında, beste çalışmaları devam ederken, İstanbul’daki canlı müzik mekanlarının ve canlı müziğin hızlı bozulması Redd’i bar programlarını askıya almaya itti. Grup 2003 yılında beste ve düzenleme çalışmalarını evden stüdyoya taşıma karar verdi.

2003 yılında işin stüdyoya taşınmasıyla birlikte Redd, sahnede davulda Suat Ayyıldız, bas gitarda Ege Göktuna ile birlikte çalışma fırsatı buldu. Bir yılı geçen sürede onlarca şarkı yazıldı. Bu şarkılar defalarca düzenlenerek tekrar tekrar kaydedildi. Yoğun prova temposunu kiralık stüdyolarla devam ettiremeyeceğini anlayan grup kendi stüdyosunu kurma kararı aldı.

İlk kayıtlar ve ilk albüm

2004’te kendi prova stüdyosunu oluşturan grup, burada altı ay süren oldukça yoğun bir çalışma temposuna girdi. İlk albümü olan 50/50’yi kendi başına aşamalar halinde kaydetmeye karar verdi. Albümde yardımcı yapımcı olarak Redd’in yanında yer alan Levent Büyük’ün de desteğiyle Redd ilk albümünde de yer alan 50/50, «Meleksin Güzel«‘i kaydetti. Kirli Suyunda Parıltılar albümünde yeniden düzenlenerek yer alacak olan Aşık yine aynı dönemde Stüdyo 18’de kaydedildi. Bu süre içinde Stardium ile görüşmelere başlayan Redd, ilk stüdyo sürecinin bitmesine yakın bir tarihte 2005 yılı Şubat ayında Stardium firması ile albüm için anlaştı ve Stardium firmasının ilk sanatçısı oldu. Kayıtlara kaldığı yerden devam eden grup yaklaşık bir ay içinde albümü yayına hazır hale getirdi.

Haftalarca liste başı olacak olan Mutlu Olmak İçin’i provalar sırasında albüm listesinden çıkaran grup, şarkıyı Levent Büyük ve Stardium’un ısrarıyla tekrar gündeme aldı. Albüm kayıtlarından önceki gece, şarkı beş yıl aradan sonra yeniden düzenlendi ve Redd’in çıkış şarkısı olarak seçildi. 2005 Mart ayında çıkan 50/50 isimli albümün çıkış parçası «Mutlu Olmak İçin», birçok radyo ve müzik kanalının listelerinde haftalarca üst sıralarda yer buldu.[kaynak belirtilmeli] Daha sonraki klip parçaları Öperler ve Bahçelere Daldık’la kitlesini genişleten grup, albümün çıkması üzerinden yaklaşık sekiz ay geçmişken ikinci albümü için çalışmalara başladı.

İkinci albüm

İkinci albüm çalışmalarına başlandığı sıralarda Redd, kendilerine uzun süredir sahnede ve albümde eşlik eden Suat Ayyıldız’ın da resmen katılımıyla beş kişi oldu. İlk albümün çıkmasından bir süre sonra Stardium’la yollarını ayıran Redd ikinci albüm için Pasaj Müzik’le anlaştı. Yine yoğun bir prova süreci yaşayan grup 24 Nisan 2006’da Kirli Suyunda Parıltılar ismiyle ikinci albümünü yayınladı. «Falan Filan» isimli çıkış parçası altı hafta boyunca Türkiye müzik listelerinde birinci oldu. Müzik kanalı MTV’de yayınlanan «World Chart Express» programında on numaradan giriş yapan Redd, «Falan Filan» ile U2, Black Eyed Peas, Nelly Furtado gibi birçok önemli isimle aynı listeyi paylaştı. İkinci klipleri «Hala Aşk Var Mı»yı 2006 Kasım ayında çıkaran grup, bu şarkıyla da uzun süre liste başı oldu. Grup bu albümün son klibini «Dünya» isimli parçaya çekti.

Redd, 2005 ve 2006 yılında Türkiye’nin bir çok yerinde konser verdi. 31 Temmuz 2006 yılında Bulutsuzluk Özlemi’nin yirminci yılı için Açık Hava Sahnesi’nde düzenlenen konserde, grubun 1998 yılında yayınlanan Yol albümünde yer alan «Mekanik Fanatik» isimli şarkısını seslendirdi. Bu konserdeki sahne performansı ve farklı müziği ile çok konuşulan grup 2006 yılı Barışarock konserlerinin de en çok dikkat çeken gruplardan biri oldu. Yine bu dönemde Ali Kocatepe’nin şarkılarının yorumlandığı 41 Kere Maşallah isimli albümünde konuk sanatçı olan Redd bu albümde Ali Kocatepe’nin 1981 yılında Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden, Modern Folk Üçlüsü ile Ayşegül Aldinç’in seslendirdiği «Dönme Dolap» isimli şarkıyı seslendirdi. Şarkının düzenlemesi de Redd tarafından yapıldı. Bu şarkıda gruba bas gitarda Faruk Korkmaz eşlik etti. Grubun gitaristi Berke Hatipoğlu bu şarkıda ses teknisyeni olarak görev aldı.

DVD ve üçüncü albüm

Redd askere gitmeden önce son konserini 20 Temmuz 2007’de, İstanbul Ghetto’da vermiştir. Diğer konserlerden farklı olarak unplugged bir konser veren Redd, bu konseri canlı olarak kaydedip Gecenin Fişi Yok ismiyle DVD hâline getirdi. Bu konser DVD’sinde gruba bas gitarda Ege Göktuna, davulda da Suat Ayyıldız eşlik etti. Gecenin Fişi Yok, Türkiye’de canlı akustik olarak kaydedilip, yayınlanan ilk DVD olma özelliğine sahiptir.

Redd’in askerlik öncesi yaptığı bu konserin yanında yine aynı haftalarda MMA Stüdyoları’nda 25 Temmuz 2007’de Plastik Çiçekler ve Böcek albümü kaydedildi. Bir gün gibi kısa bir sürede kaydedilen albümde tüm şarkılar canlı olarak çalındı. Bu albümlerde gruba davulda Berke Özgümüş, bas gitarda ise Ege Göktuna eşlik etti. Gecenin Fişi Yok DVD’si 14 Şubat 2008 tarihinde, Plastik Çiçekler ve Böcek albümü ise 15 Şubat 2008 tarihinde yayımlandı. 2008 yılında Boğaziçi Üniversitesi’nin her yıl düzenlediği Radyo Boğaziçi Müzik ödüllerinde yılın en iyi grubu seçilen Redd, askerden döndükten sonra kendilerine hem sahnede hem de Kirli Suyunda Parıltılar albümünde ve Gecenin Fişi Yok konser DVD’sinde eşlik eden Suat Ayyıldız ile yollarını ayırdığını açıkladı.

Dördüncü albüm

14 Nisan 2009’da Redd’in dördüncü stüdyo albümü olan 21 yayınlandı. Albüm, dört bölümden oluştuğu gibi, 74 dakikalık süresi ile «21» isimli karakterin yaşam öyküsünü sözel ve müzikal bir bütünlük içinde ifade etmektedir. Kayıtları Modern Müzik Akademisi (MMA) ve Garaj Stüdyoları’nda, mastering’i Londra’da yapılan albüm bir yıllık yoğun bir çalışmanın ürünüdür.

Albümün tüm aşamaları grubun kendi elinden çıkan yazı, fotoğraf, röportaj ve videolarla oluşturduğu blog sayfasında da yayınlandı. Bu blog sayfası grubun albümün çıkmasıyla beraber resmi siteye taşındı. Redd halen resmi sitesinde blog sayfası anlayışını devam ettirerek konser haberlerini, çeşitli videoaları ve haberleri dinleyicileri ile paylaşmaktadır. Bu albümde Doğan Duru vokalistliğinin yanısıra provalar dışında ilk kez albüm kayıtlarında bas gitarı ile eşlik etti. Redd’in 21 albümünde sözlerin büyük kısmı Doğan Duru tarafından yazılırken, albümde yer alan bestelerde tüm grup elemanları yer almıştır.

Bu albümün ilk video klibi Cemil Ağacıklıoğlu tarafından «Don Kişot», isimli parçaya çekildi. Şarkı, Billboard Türkçe Rock Top 20 Listesi’nde dört numaraya yükseldi. Ayrıca şarkı Balkan ülkelerinde de popüler olduğu gibi, Balkanika TV’de yayına girmeyi başardı. Grup 21 albümünün ikinci klibini Temmuz ayında Emir Khalilzadeh yönetmenliğinde «Seni Buldum» isimli şarkıya çekti. Albümün üçüncü klibi ise Ekim ayında yine Emir Khalilzadeh yönetmenliğinde «Her Neyse» parçasına çekilmiştir. 2007 Yılından bu yana Redd’e konserlerde, Plastik Çiçekler ve Böcek ve 21 albümlerinde eşlik eden Berke Özgümüş askerden döndüğü 2010 Ocak ayında gruba resmen katılmıştır. Grup Haziran 2010’da televizyon kanallarında resmi olarak yayınlanmayan, fakat internette dinleyicileri ile paylaşmak için Gökhan Palas yönetimin de Tamam Böyle Kalsın şarkısına akustik klip çekmiştir.

Beşinci albüm ve Prensesin Uykusu filmi

Redd’in beşinci albümü 14 Ekim 2010 tarihinde Most Production ve İmaj müzik ortaklığıyla yayınlanmıştır. Çağan Irmak’ın senaryosunu yazıp, yönetmenliğini yaptığı yeni filmi Prensesin Uykusu film müziklerini hazırlayan grup, filme de adını veren Prensesin Uykusuyum şarkısına Çağan Irmak yönetmenliğinde 11 Eylül 2010’da klip çekti. Bu albümde gruba 2010 yılında gerçekleştirdikleri softcore konserlerinde Yasemin Özler celloda iki şarkıda gruba eşlik etmiştir. 2006 yılında grubun üyesi olan Suat Ayyıldız da davulda gruba bu albümde iki şarkıda albümde yer almıştır Albümde yedi enstrümantal şarkı vardır.

19 Kasım 2010’da gösterime giren filmde Redd konuk oyuncu olarak yer almıştır. Redd üyeleri, filmde 10 yaşındaki Gizem’in hayran olduğu grubu canlandırmışlardır. Filmin ilk yarısında bulunan küçük kızı günlüğünü okuyan kahramanımız Aziz, küçük kızın üç dileği ile karşılaşır. Ve bu dilekleri gerçekleştirmek için küçük kızın annesi Seçil’i ikna eder. Gizem ilk dileğinde hayranı olduğu Redd’in sadece kendisine şarkı söylemesini ister. Bu isteği okuyan Aziz Gizem’in dileğini gerçekleştirmek için arkadaşları vasıtasıyla Redd grubuna ulaşmaya çalışırlar ancak başarılı olamaz. Gizem’in ikinci dileğinde yer alan ve emekli bir rejisör olan İskender karakteri ile tanışan Aziz ve ev arkadaşı Neşet filmin yarısında, İskender’in tanıdıkları yardımıyla Redd’e ulaşırlar. Ve Redd üyeleri, hastanede uzun bir uykuya dalan Gizem’in yanına giderler. Hastane odasında derin uykusunda olan Gizem’e «Prensesin Uykusuyum» şarkısını söylerler. Doğan Duru’nun şarkı boyunca elini tuttuğu, saçını okşadığı Gizem’i yanından ayrılırken alnından öper. Filmin sonlarına doğru Berke Hatipoğlu kullandığı Redd baskılı penasını Gizem’in avucuna bırakır.

Prensesin Uykusuyum şarkısı, Avrupa da filmin gösterildiği ülkelerde Norveç, Belçika, Fransa, İzlanda, İrlanda’da müzik listelerine girmeyi başarmıştır. Metropol FM ve Sky Radyo gibi yurtdışına yayın yapan radyolarda istek alan şarkı, BBC Radyo aracılığı ile de yurt dışında tanınmaya başlanmıştır. 4 Şubat 2011’de gösterime girecek olan, yönetmenliğini Ömer Faruk Sorak’ın yaptığı, başrollerinde Mehmet Günsur, Belçim Bilgin Erdoğan ve Altan Erkekli’nin oynadığı Aşk Tesadüfleri Sever filmi için de bir şarkı yapmıştır.

Resmi site : www.redd.com.tr

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.