Rıza KILIÇ; 21 Haziran 1980’de Ankara’da doğdu. Aslen Sivas/ Yıldızeli/ Banaz köyünden olan Kılıç, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamladı. Küçük yaşta çalmaya başladığı bağlamasıyla yola devam etmeye karar veren sanatçı, 1999 yılında İstanbul’a gelerek Haliç Üniversitesi Konservatuvarı’na girdi. Burada aldığı bir yıllık eğitimden sonra okuldan ayrıldı ve İTÜ TMDK sınavlarına girerek eğitimine burada devam etti ve 2006 yılında mezun oldu.

Okuduğu yıllarda ve sonrasında birçok sanatçıya konserlerde ve albüm çalışmalarında eşlik etti. Aynı dönemlerde albüm yönetmenliğine de soyunan sanatçı, Ankara’da ve İstanbul’da yapılan albüm çalışmalarında aranjör ve yönetmen olarak yer aldı. 2006-2008 yılları arasında Arif Sağ Müzik Okulunda bağlama hocalığı yaptı.

Bağlamada yeni çalım teknikleri üzerine yoğunlaşan Kılıç, bu çalışmalarından oluşan ve kendi bestelerinin de yer aldığı, enstrümantal ağırlıklı solo bir albüm çalışması başlattı. Dönem dönem yer aldığı farklı projeler nedeniyle, uzun aralar vererek devam ettirdiği çalışmasını, 31 Aralık 2010 sabahı Ankara’daki evinde geçirdiği kalp krizi sonucu, tamamlayamadan aramızdan ayrıldı.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.