Seyyal Taner, (28 Eylül 1952 - Urfa) Türk Pop Müziği sanatçısı.Ailesi ile İstanbul’a yerleştikten sonra ilköğretimden sonra, Amerikan Kız Koleji’nden mezun oldu. Okul yıllarında İstanbul Devlet Konservatuarı’nda dışardan bale eğitimi aldı. Müziğe meraklı olmasından dolayı, 1965 yılında Şerif Yüzbaşıoğlu’ndan ders almaya başladı. Bir süre sonra Kanat Gür Orkestrası’nda amatör olarak şarkı söylemeye başladı.

İstanbul’da bir konser esnasında Los Bravos topluluğu ile tanıştı ve müziğe olan merakını gören topluluk üyeleri İspanya’ya döndükten sonra bir müzikal filmde rol teklifinde bulundular. 1968 yılında İspanya’ya gidip bu filmde rol aldı. Film çalışması esnasında «Viva Zapata» filminden teklif aldı ve bu filmde ufak bir rol oynadıktan sonra Türkiye’ye dönüp sinema çalışmalarına devam etti ve birçok filmde vamp kadın rolleri ile dikkatleri üzerine topladı. Sinema çalışmalarını bırakarak Almanya’ya gitti ve Los Bravos topluluğunun gitaristiyle bir evlilik yaptı. Kısa süren bu evlilikten sonra Türkiye’ye geri dönüp tekrar filmlerde çeşitli rollerle kaldığı yerden devam etti. Ancak Türk Sineması’ndaki seks furyası nedeniyle sinemayı bırakıp müziğe yöneldi.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.