Tarkan, 1991 yılından bu yana yaptığı müzikle yurtiçi ve yurtdışında bir çok başarı elde edip, ödüller kazanmış, 17 milyona yakın plak, kaset, CD ve şarkı satmış pop şarkıcısıdır. Türkiye’nin pop müzik ikonudur.

İlk albümü «Yine Sensiz», 1992’nin sonunda Türkiye’de piyasaya sürüldü. Bu albümün çıkış şarkısı olan «Kıl Oldum» çok kısa sürede dinleyenlerin ilgisini çekerek popüler mekanlarda çalınmaya başladı. Albüm 900 binlik satış rakamına ulaştı.

İki yıl aradan sonra Mayıs 1994’te Sezen Aksu ve Ümit Sayın gibi önemli söz yazarlarının katkılarıyla «Aacayipsin» albümünü çıkaran Tarkan, 2 milyonluk satışla Türk pop müziğinin önemli isimlerinden biri haline geldi. Sanatçının kariyerindeki en büyük dönüm noktalarından olan albüm, ilerleyen zamanda 2,5 milyonluk satışı geçti.

Tarkan, «Aacayipsin»in başarısının hala yankılandığı dönemde, Atlantic Records’un sahibi ve dünyaca ünlü müzik prodüktörü Ahmet Ertegün’le tanıştı. Ahmet Ertegün, Tarkan’ın dünya çapında İngilizce albüm çıkarıp başarılı olabilecek kapasitede olduğunu söyledi. 1995 yılında, Atlantic Records’un ABD’deki binasında Türk basınının önünde sözleşme imzalandı. Ancak İngilizce albüm projesi sık sık rafa kaldırıldı, çeşitli isimlerle, bir çok şehirde kayıtlar yapıldı.

Temmuz 1997’de üçüncü albümü «Ölürüm Sana» piyasaya çıktı. İlk klip şarkısı olan Sezen Aksu imzalı «Şımarık»ın büyük desteğiyle albüm Türkiye’de 4,5 milyona yakın satıp, Türkiye’de şu ana kadar en çok satan albümlerden biri oldu.

Tarkan, aynı yıl kendi şirketi HITT Müzik & Prodüksiyon’u kurdu. 1998 yılında Walt Disney’in çizgi filmi olan Herkül için «Yolumdayım» adlı şarkıyı seslendirdi.

«Ölürüm Sana»nın elde ettiği büyük başarı, dünyanın en büyük plak şirketlerinden Universal Music’in (o zamanki adıyla PolyGram) Fransa ayağının dikkatini çekti. Yapılan görüşmeler sonunda Tarkan’a Avrupa yolu açıldı ve ilk önce Şımarık singleı piyasaya sürüldü ve sonuç almakta gecikmedi. Single, barındırdığı öpücüklerinin de desteğiyle Fransa’da 6, Belçika’da 2 numara olurken diğer Avrupa ülkelerinde de ilk 20 içinde yer buldu. Bu başarıların da etkisiyle ilerleyen yıllarda Şımarık’ın 10’dan fazla dilde 20’den fazla coverı yapıldı. 2002 yılında Avustralyalı bayan şarkıcı Holly Valance tarafından yapılan «Kiss Kiss» adlı İngilizce cover, İngiltere ve Avustralya’da 1 numaraya kadar yükseldi. Bu başarılarla beraber Şımarık’ın öpücükleri, artık Tarkan’ın imzası haline gelmişti.

Universal, Şımarık’ın elde ettiği başarının üzerine, içinde «Aacayipsin» ve «Ölürüm Sana» albümlerinden seçilen 10 şarkı ve bazı şarkıların yeni düzenlemelerinin yer aldığı «Tarkan» adlı albümü 1999 yılında Avrupa piyasasına özel olarak yayımladı. Albüm, Avrupa’da elde ettiği büyük başarıların ardından, Amerika ve Asya’da da piyasaya çıktı ve özellikle Güney ve Orta Amerika’da Tarkan’a bir çok ödül kazandırırken, yeni bir Tarkan hayran kitlesi de oluşturdu.

«Şımarık», Tarkan’a Midem 1999’da altın plak kazandırırken; «Tarkan» albümü, 1999 yılında Tarkan’a «En Çok Satan Orta Doğulu Şarkıcı» dalında World Music Award kazandırdı. Ödül töreninde «Şımarık»ı söyleyen Tarkan ayakta alkışlandı.

2001 yazında söz ve müziği kendisine ait «Kuzu Kuzu» şarkısını beş değişik düzenlemesiyle müzik marketlere sundu. Kuzu Kuzu, çıktığı ilk gün itibariyle listelerde zirveye yerleşti ve bir single için inanılması güç olan 450.000’lik satışa ulaştı.

Aynı yaz, Ağustos ayı başında «Karma» adlı albümünü yayınlandı. Albüm, yine listeleri alt üst edip 2 milyonun üzerinde satışa ulaştı.

Takip eden süreçte Özgürlük İçimizde, Hüp ve Bir Oluruz Yolunda singlelarını çıkardı

2001 ve 2002 yıllarında Karma albümünün turnesi kapsamında yine yurtiçi ve yurtdışında onlarca konserde on binlerce hayranıyla buluştu.

Tarkan, Haziran 2003’te Dudu adlı maxi-singleı çıkardı. Dudu, Türkiye’de korsana rağmen 2,5 milyon, Rusya’da ise beklenmedik bir şekilde 1 milyon satış rakamına ulaşıp, o yıl Rusya’da en çok satan yabancı albüm oldu.

Haziran 2005’te «Ayrılık Zor» adlı şarkıyı piyasaya sürdü. Single, 500.000 kadar satıp 2005’te en çok satan müzik ürünü oldu.

Son 3 yılda, 10 yıldır devam ettiği İngilizce albüm çalışmalarına yeniden hız veren Tarkan, önce Ekim 2005’te Türkiye’de, sonra Mart 2006’da Türkiye’de çıkandan farklı olarak «Bounce» singleını, Almanya ve Doğu Avrupa’da piyasaya çıkardı.

Hemen ardından Nisan’da, yıllardır beklenen, içinde dünyaca ünlü hip-hop şarkıcısı ve prodüktörü Wyclef Jean’ın da bulunduğu 15 şarkılık ilk İngilizce albüm «Come Closer» yine Türkiye, Almanya ve Doğu Avrupa’da satışa sunuldu. Albümde bulunan «Bounce», «Start The Fire», «Why Don’t We? (Aman Aman)» ve «Don’t Leave Me Alone» şarkıları özellikle Rusya, Macaristan ve Almanya’da listelerde önemli sıralara yerleşti.

Albümle beraber Tarkan, bir çok ülkede konserler verirken, yurtdışında televizyon programlarına katıldı, bir çok yayın organına röportajlar verdi. Avusturya’da dünyanın en büyük müzik festivallerinden «Danube Island Festival»da «headliner» olarak sahne alıp, Almanya’da 2 önemli müzik organizasyonunda şarkı söyledi.

2007 yılının başından beri çıkışı sürekli ertelenen «Metamorfoz» adlı albüm en sonunda Aralık’ta piyasaya sürüldü. Tüm söz ve müziklerde imzasının olduğu bu albümle birlikte Tarkan, müziğini yavaş yavaş alaturkalıktan uzaklaştıracağının sinyallerini verdi. Albümünde daha batılı ritimler ve elektronik ekipmanlar kullandı.

Albümden hemen sonra konserlerine başlayan Tarkan, Alman MP3 çalar üreticisi TrekStor ile anlaşıp «i.Beat emo Tarkan Edition»ı Türkiye’deki Media Markt’larda satışa sundu.

Temmuz 2008’e gelindiğinde Metamorfoz’daki bazı şarkıların yeniden düzenlemelerinin bulunduğu «Metamorfoz Remixes» albümü piyasaya sürüldü. Albümde dünyaca ünlü DJ Tiesto’nun da «Pare Pare»ye yaptığı bir remix bulunuyor.

Ekim 2008’de Doğa Derneği ile yaptığı anlaşma sonucu Orhan Gencebay’la beraber kaydettiği «Uyan» adlı şarkıyı sevenleriyle buluşturdu. Şarkı sayesinde Hasankeyf’te yaşanan sorunlara olan ilgi arttı.

Yeni albüm çalışmalarına devam ettiği dönemde, 11 Mayıs 2010 Salı günü, yaz döneminde çıkaracağı albümünden Sevdanın Son Vuruşu adlı şarkısını tüm radyolarda aynı anda ilk kez çaldırarak sevenlerine duyurdu.

Sevdanın Son Vuruşunu da içinde barındıran 7. stüdyo albümünün haziran ayında satışa çıkması bekleniyor.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.