Tolga ÇANDAR 1959 yılında Muğla’nın Milas ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Milas’ta tamamladıktan sonra Ankara’ya, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne gitti. ODTÜ Mühendislik Fakültesi İnşaat Bölümü’nde öğrenim gören Çandar, tiyatro çalışmaları için ODTÜ Oyuncuları’na, halk müziği çalışmaları için de Türk Halk Bilimleri Topluluğu’na devam etti. Üniversitenin üçüncü sınıfında iken, üç arkadaşı ile birlikte kurdukları ÇAĞDAŞ TÜRKÜ topluluğu adı altında ilk albümleri olan «Bekle Beni»yi yaptılar. Bu albüm aynı zamanda Tolga ÇANDAR’ın profesyonel müzik yaşamına adım atmasına zemin hazırlar.

Bekle Beni albümünde olduğu gibi, yine Eftal Küçük ve Tolga Çandar bestelerinden oluşan «Delikanlıya» adlı bir albüm daha yapan topluluk, dağılır. Bunun üzerine Çandar müzik yolculuğuna yalnız devam eder.Çağdaş Türkü topluluğu ile yaptıkları «Bekle Beni» ve «Delikanlıya» adlı albümlerden sonra Çandar, sırasıyla «Türküleri Ege’nin», «Harman», «Türküden Şarkıya», «Sen Türkülerdesin», «Kar Yangını», «Türküleri Ege’nin 2», «Sular Gibi», «’Türküleri Ege’nin 3» ve soprano Seza Kırgız ile birlikte seslendirdikleri «Aşikar» adlı albümlere imza attı.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.