Türkçe pop-rock müzik grubudur. Hala İzmir’de yaşamaktadırlar. 1995 yılında kurulan grup. 1997 yılında kendi isimleri ile aynı adlı Tual albümünü, 2002 yılında Pencere isimli albümlerini, 2005’te ise Tual-2005 albümünü çıkarmışlardır.Tual, Pencere, Karanfiller, Acını öyküsü, Alyans, Tiryakinim, Deliriyorum, Ulan, Kasım gibi pek çok popüler şarkıya imza atmıştır.Tual grubu 2007 yılı başında dağıldığını açıklamıştır. Gurubun resmi web sitesinde şu basın açıklaması yer almaktadır.

“Pencere” Tiryakinim” “Kasım” “Acının Öyküsü” gibi bilinen şarkılarla adlarından söz ettiren Tual grubu dağıldı.

Grup üyeleri olan İskender Türsen ve Sezi Çeşitli bundan sonraki müzikal hayatlarına ayrı ayrı devam etme kararı aldılar. Sezi Çeşitli Tual - Sezi olarak, İskender Türsen‘de yeni bir grup ve yeni bir adla devam edeceklerini açıkladılar.

Geçen yıl çıkardıkları TUAL 2005 albümü ile birlikte müzik hayatlarına 3 albüm sığdıran grup, 4. albüm stüdyo çalışmaları sırasında müzikal anlaşmazlık sonucu ani bir kararla beraberliklerine son verdiler.

İlk albümlerini 1997 yılında çıkaran grup, 2. albümleri olan Pencere albümünün prodüktörlüğünü ünlü şarkıcı Rafet El Roman yapmıştı.

Yaptıkları popüler rock tarzıyla bilinen grup, görsel medyada fazla görünmemelerine rağmen internette en çok ilgi gören ve şarkıları en çok indirilen grupların başında yer alıyordu.

2007 yılı başında Tual’den ayrılan İskender Türsen, Tual grubunun ilk elemanlarından davulcu Göksel Öncan ve Gitarist Ertuğrul Perşembe ile bir araya geldi. Gruba Klavyeci Mustafa Aykurt, bas gitarist Özgür Murat Aratan ve aynı zamanda grubun son çıkaracağı albümün prodüktörlüğünü de üstlenen gitarist Şadi Arda Kaynak’ın da katılımıyla «Grup Tual» adıyla yollarına devam etme kararı aldılar. Şu an konserlerine bu kadro ile devam etmekteler.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.