1935 yılında istanbul’da doğdu. Dört yaşında şarkı söylemeye başladı. Söylediği ilk parça Yesari Asım’ın «Gurbet elde kimsesizim, buna sebep yar oldu» şarkısı oldu.

Ankara Radyosu’nda, Ayşe Abla’nın Cumartesi akşamları çocuklar için yaptığı programlarda Schubert’in «Serenad»ını ve «Ihlamur Ağacı»nı söyledi. Ferdi Statser’den piyano dersleri aldı.

1956 yılında Üsküdar Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi.

Sahneye ilk olarak, ailesinden gizli, Ankara’da Süreyya’ da çıktı. 1960-1962 yıllarında caz şarkıcısı olarak isim yaptı, İstanbul Radyosu’nda Salim Ağırbaş Beşlisi’nin haftalık programlarında caz şarkıları söyledi.

1962 yılında Erdem Buri ile «Çoksesli Türk Popüler Müziği»ni gerçekleştirdi. 1964’te Milli Orkestra ile katıldığı «Balkan Melodileri Festivali»nde, eleştirmenlerin en beğendiği şarkıcı seçilip, Arena dergisine kapak oldu ve Türk Pop müziğinin ilk «hit»i kabul edilen «Burçak Tarlası» plağını doldurdu.

1966 yılında plak yapmak üzere Paris’e gitti. Fransızca on plak doldurdu. Gerek Fransa’da gerek Belçika’da, Almanya’da, Polonya’da, Tunus’ta, Fas’ta, Hollanda’da ve Brezilya’da radyo ve televizyon programları yaptı, konserler verdi, çeşitli festivallere katıldı. A.B.D için ilhan Mimaroğlu’nun kendisi için yazdığı «Tract» albümünü doldurdu.

Fransa’da Türkçe olarak yaptığı albüm, Charles Cros Akademisi 1981 Plak Büyük Ödülü’nü aldı.

Son doldurduğu albüm, «Nazım Hikmet’e Saygı» adını taşıyor. 1987 yılında, Hollanda’da verdiği bir konserle sahneye veda etti.

ESERLERİ

Erdemli Yıllar

Tülay German

Tarih Anı İncelem Dizisi

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.