Ümit Besen, (14 Ekim 1956 Osmaniye) Türk müzisyen. Piyanist ve şarkıcı, Taverna Müziği önde gelen icracılarındandır. 30'dan fazla albüm çıkarmıştır, buna rağmen genellikle sadece Nikah Masası parçasıyla bilinir. Zaman zaman albümlerinde arabesk ve Fantezi müzik parçalarına da yer vermektedir.

14 Ekim 1956’da Osmaniye’de doğdu (daha önce Adana’ya bağlıydı). İlkokul sıralarında amcasının kırık bir melodikasını bulup çalmaya başladı. Babası tarafından bu yeteneği farkedildi ve ona yeni bir melodika alındı. İlerleyen yıllarda akordiona döndü.

Daha sonra lise yıllarında org çalmaya başladı. Tayfunlar Orkestrası’nı kurdu. Bu orkestra o yörede iyi bir ün yaptı. Dahasonra lise ikinci sınıfta okulu bıraktı. Müzik ve okulu beraber götüremeyeceğini anlayınca müziği tercih etti.

1976 yılında askerlik görevi için Kütahya’ya gitti. Kütahya’da orduevinde şarkı söylerken bir general onu dinleyerek Zonguldak Orduevine naklettirdi. Askerlik bittikten sonra Adana Çukurova Klübünde şarkı söylerken milli futbolcu Metin Oktay tarafından keşfedildi.

Metin Oktay’ın İstanbul’daki gazinocu arkadaşlarına tavsiye etmesi üzerine Ümit BESEN İstanbul’a davet edildi. Tarabya’da Köşem Bistro’da as olarak sahne almaya başladı. Burda çalışmaya başladığı süre içinde plakçı olan hemşerisi Hüseyin Emre tarafından beğenildi ve Ahmet Selçuk İlkan, Selami Şahin gibi güçlü isimlerle ilk albüm çalışmasına başladı. İlk olarak «Şikayetim Var» adlı uzun çalarını piyasaya çıkardı.

Hareketleri rahat, söyleyişi duygulu, sesi güçlüydü. Sonra ikinci plağını yaptı; “Islak Mendil”… Ümit Besen bu plakla da sıradan bir isim olmadığını ispatladı. Adı gün geçtikçe büyüyor, plakları satış rekorları kırıyor, çalıştığı gazinolar tıklım tıklım doluyordu.

Birçok özelliğe sahip olan Ümit Besen’e her şey çok kolay geliyor. Sol eliyle yemek yerken sağ eliyle yazı yazabiliyor ve piyanoda sol eliyle, sağ elin yaptığı işleri gerçekleştiriyor. Eşi de hayat mücadelesindeki en büyük desteği ve gücü…

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.