Yasemin Kumral Şimşek, 1952 yılında İstanbul’da doğdu. Prof. Fuat Koray’dan müzik eğitimi aldı. İtalya’nın başkenti Roma’da gitar, piyano ve şan egitimi almistir .anadili gibi italyanca ,fransizca ve ingilizce konuşmasıyla beraber, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Müzik bölümünden mezun olmuştur. Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde kendi klasmanında ilk eğitim kurumu ünvanına sahip Spikerlik ve Güzel Konuşma Okulu’nu açtı. Yurt çapında konserler verdi, sayısız plak yayınladı. Yaptığı şarkılarla çeşitli ödüller aldı. 1980’den beri Mevlana’nın beyitleri üzerine besteler yapmaktadır.

Özel bir televizyon kanalında sunuculuk yapmis olan yasemin kumral, ayni zamanda kültür ve turizm bakanligi bas danismanlığıda yapmıştır . Yayınlanmış birçok kaseti, CD’si ve 45 lik plaklari bulunmaktadır.Yasemin Kumral, Türk müziğinin gelismesine katkida bulunmus en önemli Türk sanatcilarindandir.

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.