Yonca Lodi, (d. 17 Eylül 1974, İstanbul, Türkiye) Türk pop müzik şarkıcısı.

1974 yılında İstanbul’da doğdu. Çocukluğunun büyük bir kısmı Beşiktaş’ta geçti. İlk ve Ortaokulu yine bu semtte bitirdi. Lise yıllarında müzikle ilgilenmeye başladı. Okul orkestrasıyla çeşitli yarışma ve konserlere katıldı. Lise 2. sınıfta Çağdaş Müzik Merkezi’ne kaydoldu.

İki yıl süreyle, İstanbul Devlet Opera ve Balesi solistlerinden Mine Mater ve Timur Selçuk’tan şan, solfej ve armoni dersleri alarak, 1992 yılında yetenek sınavını birinci olarak geçmiş, Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Sahne Sanatları Opera-Şan Bölümü’nde eğitimine devam etmiştir. Prof.Dr.Güzin Gürel, Yekta Kara, Selçuk Uraz gibi hocalarla şan, solfej, piyano, armoni, sahne ve mim çalıştı.

1993’te arkadaşlarıyla kurduğu müzik grubuyla profesyonel olarak sanat hayatında yerini almaya başlayan Lodi, 1996 yılında Sony Müzik ile albüm anlaşması imzalayarak 1999 yılı Şubat ayında, kendi adıyla ilk albümünü çıkarmıştır. 1999 yılı Mayıs ayında, Metin Altıoklar’ın Asansör filminde, başrol oyuncularından Mustafa Uğurlu ile Budur Abi adlı parçayı seslendirmiştir. 2000 yılı Eylül ayında, Yavuz Bingöl’ün Üşüdüm Biraz albümünde yer alan Aşar Gidersin adlı parçasında düet yapmıştır. 2001 yılı Ekim ayında, Aşkta ve Ayrılıkta albümü Sony Müzik etiketiyle piyasaya çıkan Lodi, bu albümden ilk klibini Yunan sanatçı George Alkeos’a ait olan Anlatma adlı parçasına çekmiştir. Albümde Sezen Aksu’nun eski bir parçası olan Büklüm Büklüm’ü yeniden yorumlamıştır. Sanatçının 2007 yılı Ocak ayında çıkan son albümünün adı «Yolumu Bulurum»dur. Yonca Lodi, Melih Kibar’la da çalışmıştır. 2008 Nisan ayında, Aysel Gürel’in anısına çıkan Çınar Vol. I albümünde Yalan Gibi adlı parçayı seslendirmiştir.

Diskografi

Albümleri

Yonca Lodi (1999)

Aşkta ve Ayrılıkta (2001)

Yolumu Bulurum (2007)

Milat (2010)

Teklileri

Yeter (2008)

Emanet (2009)

Kaynak: Last.fm

Bu sayfada bulunan metinlerin kaynağı sonunda belirtilmiştir. İçeriklerin hatalı ya da uygunsuz olduğunu düşünüyorsanız lütfen bizi bilgilendirin.